İlle de france kuzu rasyonlarına farklı dozlarda ilave edilen moringa olifera yağ ektresinin besi performansı ve adipokin (irisin, apelin), serebral (BDNF), BMAL1, melatonin ve kortizolhormonu yanıtının sirkadiyen değişimi üzerine etkisi
Effect of moringa olifera oil extract added to lamb rations at different ratios on fattening performance and circadian change of adipokine (irisin, apelin), cerebral (BDNF), BMAL1, melatoni̇n and cortisol hormone response
  1. Tez No: 910008
  2. Yazar: ŞEREF HAKAN AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sirkadiyen ritim, organizmanın 24 saatlik bir döngü boyunca yaşadığı fiziksel, zihinsel ve davranışsal değişiklikler ile fizyolojik süreçlerin biyolojik ritmik aktivitelerdir. Sirkadiyen ritim, başta endokrin sistemi, sindirim sistemi etkisi nedeniyle büyüme performansı ile hayvanların sağlıklı büyümesi ve gelişimi için kritik öneme sahiptir. Işık döngüsündeki değişiklikler, stres faktörleri (yem ve su kısıtlaması, yüksek sıcaklık, hastalıklar) de sirkadiyen ritmi bozulmasına yol açan başlıca etmenlerdir. Sirkadiyen ritim bozulması, iştahı etkileyerek yem tüketiminde azalma ile hormon salınımını olumsuz etkileyerek kuzularda büyüme ve gelişmelerinde yavaşlama, immun sistemde zayıflama ile hastalıklara karşı direncin azalması ile üreme performansın düşmesi ve davranış bozukluklarının (aşırı hareketlilik, iştahsızlık vb.) şekillenmesine neden olabilmektedir. Bitkisel ekstraktlar, endokrin sistemi etkileyerek hormonların sirkadiyen salınımında ve sirkadiyen ritmin düzenlenmesinde önemli bir role sahiptir. Mucizevî besin olarak atfedilen Moringa olifera, antioksidan, antimikrobiyal etkileriyle geleneksel tamamlayıcı tıp alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma, İlle de France kuzu rasyonlarına farklı dozlarda Moringa olifera yağ ektresi ilavesinin adipokin (irisin, apelin), serebral (BDNF), BMAL1, melatonin kortizol hormonu yanıtının sirkadiyen değişiminin incelenmesidir. Bu kapsamda çalışmada 2.5 aylık yaşta 48 adet İle de France ırkı erkek kuzu kullanılmış ve hayvanlar her biri 12 adet erkek kuzudan oluşan 1 kontrol, 3 deneme olmak üzere 4 grup düzenlenmiştir. Kuzu besi rasyonlarına sırasıyla M0 (kontrol), M200, M400 ve M600 ppm oranında Moringa olifera yağ ekstresi (MOE) ilave edilmiştir. Çalışma 2024 yılı Mart-Mayıs ayları arasında yürütülmüş ve 10 gün süreyle adaptasyon ve 60 gün süre ile besi denemesi olmak üzere toplamda 70 gün sürmüştür. Araştırma süresince doğal fotoperiyot (12 saat aydınlık; 12 saat karanlık), gece muayenesini kolaylaştırmak için 2 lüksten daha az üreten loş ışık sürekli olarak açık kaldı. Çalışma sirkadiyen ritmini değerlendirmek için araştırmanın 0., 15., 30., 45. ve 60. günlerinde 07:00, 13:00, 19:00, 01:00, 07:00 zaman dilimlerinde kuzuların vena jugularis'inden kan serum örnekleri alındı. Alınan kan numunelerinden elde edilen serum örneklerinde apelin, irisin, melatonin, Beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF), Beyin ve Kas ARNT-benzeri protein 1 (BMAL1) düzeyleri ELİSA yöntemiyle incelendi. Serum örnekleri, analiz gerçekleşinceye kadar -80 C°'de saklandı. Çalışmaya ait veriler IBM SPSS 22 Statistics programında verilerin normal dağılımı kontrol edilerek ortalama ve standart hata olarak belirtilmiştir. Elde edilen veriler general lineral model multivariate (apelin, irisin, melatonin, BDNF, BMAL1 ve kortizol) analizi yapılmıştır. Ortalamalar arasındaki farkları karşılaştırmak için Duncan'ın çoklu karşılaştırma testi uygulanarak istatistik önemlilik değeri p değeri
Özet (Çeviri)
Circadian rhythm is the biological rhythmic activities of physiological processes and physical, mental and behavioral changes experienced by the organism throughout a 24-hour cycle. Circadian rhythm is of critical importance for growth performance and healthy growth and development of animals, primarily due to its effect on the endocrine system and digestive system. Changes in the light cycle and stress factors (feed and water restriction, high temperature, diseases) are also the main factors that cause circadian rhythm disruption. Circadian rhythm disruption can affect appetite, reduce feed consumption, negatively affect hormone release, slow down growth and development in lambs, weaken the immune system, reduce resistance to diseases, reduce reproductive performance and cause behavioral disorders (excessive mobility, loss of appetite, etc.). Herbal extracts have an important role in the circadian release of hormones and the regulation of circadian rhythm by affecting the endocrine system. Moringa olifera, attributed as a miraculous food, is widely used in traditional complementary medicine with its antioxidant and antimicrobial effects. This study is to investigate the circadian changes in adipokine (irisin, apelin), cerebral (BDNF), BMAL1, melatonin cortisol hormone response to the rations of Ile de France lambs with different doses of Moringa olifera oil extract. In this context, 48 male Ile de France lambs aged 2.5 months were used in the study and the animals were arranged in 4 groups, 1 control and 3 trials, each consisting of 12 male lambs. Moringa olifera oil extract (MOE) was added to the lamb fattening rations at the rates of M0 (control), M200, M400 and M600 ppm, respectively. The study was conducted between March and May 2024 and lasted 70 days in total, including 10 days of adaptation and 60 days of fattening trial. During the study, natural photoperiod (12 hours of light; 12 hours of darkness) was continuously on, and dim light producing less than 2 lux was continuously on to facilitate night examination. In order to evaluate the study circadian rhythm, blood serum samples were taken from the jugular vein of lambs at 07:00, 13:00, 19:00, 01:00, 07:00 on the 0th, 15th, 30th, 45th and 60th days of the study. Apelin, irisin, melatonin, Brain derived neurotrophic factor (BDNF), Brain and Muscle ARNT-like protein 1 (BMAL1) levels in the serum samples obtained from the blood samples were examined by ELISA method. Serum samples were stored at -80 C° until analysis. Data belonging to the study were expressed as mean and standard error by checking the normal distribution of the data in IBM SPSS 22 Statistics program. The obtained data were analyzed by general linear model multivariate (apelin, irisin, melatonin, BDNF, BMAL1 and cortisol). Duncan's multiple comparison test was applied to compare the differences between the means and statistical significance value p value