Yenilenebilir enerji (rüzgâr enerjisi) üreten işletmelerin Türkiye Muhasebe Standartları açısından değerlendirilmesi
Renewable energy (wind energy) evaluation of producing business for Turkish Accounting Standards
  1. Tez No: 421018
  2. Yazar: BÜLENT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM ERGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye'nin giderek artan enerji talebini karşılamada bilinen fosil kaynakların yetersizliği açık bir biçimde ortadadır. Türkiye, bir taraftan yerli kaynakların aranma faaliyetlerini yoğunlaştırırken, diğer taraftan da yenilenebilir enerji kaynaklarının devreye alınması, enerji verimliliğinin artırılması, ülkenin coğrafi konumundan yararlanılması gibi diğer mümkün potansiyellerini harekete geçirmenin çabası içinde bulunmaktadır. Türk enerji politikası bugün yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi ve enerjinin üretimden tüketime kadar her safhasında verimliliğin artırılmasına önem ve öncelik veren, enerji kay¬nağı ve ithalatta kaynak ülke çeşitlemesini ön plana çıkartan, 'enerji koridoru' rolüne özel bir vurgu yapan ve olmazsa olmaz olarak piyasa liberalizasyonunun altını çizen bir tutumu yansıtmaktadır. Türkiye fosil yakıtlardaki sıkıntısını enerji sektöründe enerji koridoru yaratıp bir enerji kapısı olarak telafi etmeye çalışırken yerli ve yenilenebilir enerjiye yapacağı yatırımlarla da enerji piyasasında adından söz ettiren kilit bir oyuncu konumuna gelmek istemektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarında özellikle de rüzgâr enerjisinde değerlendirilmesi gereken imkânlar doğru ve sağlam bir teknik ve finansal analiz doğrultunda yapılacak çalışmalar ile daha da anlam kazanacaktır. Rüzgâr enerjisi ile ilgilenen yatırımcılar için en büyük problemler yasal düzenlemelerin öncesinde doğru ve güvenilir şekilde yapılacak enerji tahminleri ile yapılacak yatırım sonrası elde edilecek getirinin doğru belirlenmesi ve söz konusu getirilerin standartlar çerçevesinde kayıt altına alınmasıdır. Çalışmada, rüzgâr enerji santrali işleten işletmeler için olmazsa olmaz durumunda olan teknik ve finansal analizlere değinilmiştir. Rüzgâr verilerinin bir model çerçevesinde (Yapay Sinir Ağları) modellenerek geleceğe yönelik tahminlerin nasıl yapılacağı incelenmiş, teşvik ve destek mekanizmaları hakkında değerlendirmeler yapılmış, söz konusu teşvik ve destek mekanizmalarına ilişkin yasal mevzuatlar incelenmiş, rüzgâr enerjisi üreten işletmelerin muhasebe yapıları ulusal ve uluslararası mevzuatlar açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The lack of fossil fuel reserves which are supposed to meet the increasing energy demand of Turkey as a developing country is obviously clear. On the one hand, Turkey intensifies searches for domestic energy sources; on the other hand it seeks ways to activate other possible potentials such as consideration of renewable energy resources, increase of energy efficiency, making use of the country's geographic location. Current energy policy of Turkey highlights the following points: generating energy mostly from renewable sources and giving utmost importance to efficiency in every stage of energy production and consumption, diversifying energy sources and countries from which energy is imported, focusing on the goal of being an“energy hub”and laying great emphasis on market liberation. Turkey, on the one hand, tries to be an energy hub in the world and become an energy gate in order to compensate its energy expanses due to the lack of fossil fuel sources in its own territories. On the other hand, it has the objective of being a prominent actor in energy market thanks to the planned investments in domestic, renewable energy. Renewable energy sources, especially wind energy is a great opportunity to be assessed. These facilities will make deeper sense with true, solid technical and financial analysis carried out. The major problems for the investors interested in wind energy are the accurately and reliably made energy estimates prior to the legislations, truly estimating the proceeds gained after the investment and recording the mentioned proceeds within standards. Study discusses the technical and financial analyses which are indispensable for the companies running the wind power plants. Wind data modeled within the framework of a model (artificial neural networks) is examined that how to make future predictions, assessments are made about the encouragement and support mechanisms, legal regulations are examined about that encouragement and support mechanisms, accounting structures of enterprises generating wind energy are evaluated in terms of nations and international legislation.