Biyouyumlu jelatinli filmlerin fiziksel ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of physical and mechanical parameters of biocompatible gelatine films
  1. Tez No: 421069
  2. Yazar: HACİRE UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜLAY ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında, biyouyumlu filmlerin uygun mekanik mukavemetinin belirlenmesi ve kullanılan tıbbi uygulamaya göre fiziksel parametrelerinin belirlenebilmesi amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasınıin deneysel aşamasında öncelikle biyouyumlu malzemeler kullanılarak solüsyonlar hazırlandı ve bu solüsyonlar kullanılarak biyouyumlu filmler yapıldı. Biyouyumlu malzemelerin fiziksel özellikleri; solüsyon halinde iken viskozluk ölçümü ile film halinde ise çekme deneyi ile iki aşamada belirlendi. Biyouyumlu özelliklere, deneysel çalışmalarda kullanım kolaylığına ve düşük maliyete sahip olduğundan dolayı biyouyumlu malzeme olarak jelatin, filmlerin temel malzemesi olarak seçildi. Çalışma farklı biyouyumlu malzamelerin jelatin solüsyonlarının ve filmlerinin mekanik özellikleri üzerindeki etkilerini inceleyebilmek amacıyla genişletildi. Riboflavin, glikoz ve NaCl gibi doğal biyouyumlu polimerik malzemeler seçildi.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to determine appropriate mechanical strength of biocompatible solutions and films and physical parameters respect to medical applications. Gelatin was chosen as a based biocompatible material. Various concentrations of gelatin were determined such as 5%, 3.3%, 2% ,1.42%, 1% and 0.6%. Films were prepared using these solutions. Viscosity measurement were done for solutions and tensile test were done for films and results of each experiments were analysed to obtain mechanical results for each material. After analysing results of experiments two concentrations of pure gelatin solution 5% which was most concentrated and 2% which had convenient results were chosen to observe influence of riboflavin, glucose and NaCl. Concentration of glucose and NaCl were altered between 1% to 5% at a rate of 1% increment. Films were prepared using these solutions. Viscosity measurement and tensile test were performed for each concentration too. Besides the glucose and NaCl riboflavin was added to pure gelatin concentration to observe affect of riboflavin which is UV sensitive material. The viscosity values and flow behaviour of each solution and Elasticity Modulus of each film were determined after experimental procedure. Viscosity and flow behavior of solutions were related with mechanical properties of fluid form and Elasticit Modulus was related with mechanical properies of solid form of each sample. These parameters were used in order to determine which material is appropriate for biomedical application.