Sahne analizi için ses kaynağı tespiti
Sound source identification for scene analysis
  1. Tez No: 421110
  2. Yazar: İSMAİL İREN SALTALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ses işaretlerini yorumlayarak nesneleri ve olayları tanıma kabiliyeti insanın önemli yeteneklerinden biridir. Bu sayede insanlar bulundukları ortam hakkındaki farkındalıklarını artırarak, karar verme aşamasında bu bilgiler ışığında daha doğru hareketlere yönelirler. Örnek olarak, kapalı bir kutu içerisinden gelen cam sesi, kişiyi o kutuyu taşıma esnasında daha dikkatli olmaya sevk eder. Robotlarda ise nesneleri ve olayları çıkardıkları seslere göre sınıflandırma son derece önemli ancak oldukça zor bir görevdir. Bu tez çalışmasında, robotların ortamda tespit ettikleri sesin özelliklerini kullanarak nesneleri ve olayları otomatik olarak sınıflayabilecekleri bir sistem kapsamında ses verilerinin ayırt edici özelliklerini kullanan farklı gözeticili öğrenme yöntemleri kıyaslanmıştır. Çalışmalar kapsamında geliştirilen sistem temel olarak üç aşamadan meydana gelmektedir. Bunlar; önişleme, öznitelik çıkarma ve sınıflandırmadır. Önişleme, sisteme mikrofon aracılığıyla aktarılan ses sinyalinin öznitelik çıkarma öncesinde gerekli eşikler ve dönüşümlerden geçtiği bölümdür. Eşikleme ses sinyalinin sistem açısından faydalı kısımlarını almak için yapılır. Eşiklemeden sonra ise ses ayrık Fourier dönüşümüne (DFT) tabi tutularak spektral özniteliklerin çıkarımı için hazırlanır. Öznitelik çıkarma işlemlerinde ise önişlemeden gelen sinyal ve verilerden yararlanarak sesin spektral ve tınısal öznitelikleri ile sınıflandırma algoritmalarına uygun öznitelik vektörleri hesaplanmaktadır. Bu vektörler hem eğitim hem de test aşamalarında aynı şekilde oluşturulmaktadır. Çalışmaların sınıflandırma bölümü eğitim ve test aşamalarından meydana gelmektedir. Sınıflandırma, öncelikle kaynağı bilinen sesleri ile sınıflandırma algoritmasının eğitilerek bir model oluşturması daha sonra ise kaynağı bilinmeyen sesin bu model yardımıyla doğru şekilde sınıflandırılmasından oluşmaktadır. Çalışmalarda destek vektör makinesi (SVM) ve çok katmanlı algılayıcı (MLP) olmak üzere iki adet makine öğrenme algoritması kullanılmıştır. Sistem geliştirme ve seslerin özniteliklerini analiz etme amacıyla tez çalışmaları sırasında bir seri deneyler icra edilmiştir. Yapılan deneyler iki bölümde değerlendirilmektedir. Bunlar; 1) Laboratuvar deneyleri, 2) Robot deneyleri. İlk bölümdeki deneyler daha çok sistemin geliştirilmesi ve sesin öznitelik analizi amacıyla yapılmış, ikinci bölümdeki deneyler ise sistemin robotik sistemler üzerinde çalışma performanslarını ölçmek amacıyla yapılmıştır. Deneylerde kullanılmak üzere bir nesne seti oluşturulmuştur. Nesneler cam, metal, porselen, karton ve plastik gibi farklı malzemelerden imal edilmiş tipik ev eşyalarıdır. Bu nesnelerden ses çıkarmak amacıyla vurma ve düşme olmak üzere iki etki yöntemi kullanılmıştır. Çıkarılan sesler ayrıştırıcı özelliğe sahip öznitelikler açısından incelenmiştir. İncelemeler için seslerin spektral ve tınısal öznitelikleri çıkarılmıştır. Bu özniteliklerden bazıları sınıflandırma algoritmaları için faydalı olurken, bazılarının ya hiç etkisi olmamış ya da olumsuz etkileri olmuştur. Gözeticili öğrenme yöntemlerinin önerilen öznitelikler ile malzemeleri sınıflandırma başarımı analiz edildikten sonra sistemin düşme ve çarpma olaylarını ayırt edebilme becerisi de incelenmiştir. Deneyler için iki farklı robot platformu kullanılmıştır: tekerlekli gezgin bir robot ve yedi serbestlik dereceli bir robot kolu. Önerilen sistem, malzemeleri ve olayları sınıflandırmada yüksek sınıflandırma başarımı ile çalışmaktadır. Ayrıca sistem açık kaynak kodlu platformlar üzerinde geliştirilmeye ve farklı uygulamalarda kullanıma uygun şekilde geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Humans are successful at categorization of objects using auditory signals and outcomes of events. The ability to categorize objects and outcomes of events using auditory signals is rather advanced in humans. Thus, by increasing the awareness of people about their environment, they make more accurate and correct decisions. For example, when a person hears glass-like sounds coming from a closed box, he may decide to carry it more carefully due to risk of fracture risk. The ability to categorize objects and events using auditory signals is extremely important, but it is a difficult task in robots. In this thesis, different supervised learning methods using distinctive features from sound data were compared as part of a system for robots to clasify objects and events automatically using auditory features of environmental sounds. The developed system consists of three fundamental processes: preprocessing, feature extraction, and classification. A chain of elementary audio processing blocks constitute the preprocessing phase, which sequentially acquires the audio data from the microphone, creates audio windows (frames) and applies threshold for sound detection. Creating audio windows is quite important due to there can be sudden and unrelated changes within received sounds. By framing effects of these changes are suppressed and more robust preprocessing is provided. Thresholding process consists of two seperate thresholds. First one is onset threshold to detect active and useful sound. After that detection offset threshold is becoming active to detect end of this sound. Besides thresholding, in the preprocessing phase discrete Fourier transform is applied to obtain spectral representation of sounds. Fast Fourier transform (FFT) is used for DFT calculation. FFT algorithm is calculating exactly same results with DFT but it has lower complexity. There are there discrete but simultaneous processes are working after thresholding and discrete Fourier transform is application for feature extraction. First one is extracting features from the spectrum of sound, second one is extracting timbral features and third one is measuring length of detected sound. Timbral features consists of time-domain zero-crossings, spectral centroid, rolloff, flux and mel-frequency cepstral coefficients (MFCC) features. These feature extraction processes are applied exactly the same way in both training and testing sessions. Training and testing sessions constitute classification section of system. Training is part that machine learning algorithm creates a model from traning set to classify test set which will be given later. Machine learning algorithm is trained with labeled sounds and creates a model using information about these sounds. Then in the testing session, machine learning algorithm is used that model to classify test sets. Testing mostly repeated several times in the experiments using same model due to obtain best results in ideal situtation. In the classification session two widely used machine learning algorithm is selected to use. These are Support Vector Machine (SVM) and Multi-Layer Perceptron (MLP). In the experiments it is shown that at some level MLP became insufficient due to processing time length. From that moment, only SVM algorithm is used. In the course of this of thesis, series of experiments are performed in order to develop the system and analyze features. Experiments are evaluated in two sections. These are; 1) Laboratory experiments, 2) Robot experiments. In the first section of experiments, the main purpose is to develop a system and analyze the performance od features of sounds. In the second section of experiments, the system is applied to the robots to the measure performance of system in the real situations. A set of objects is collected to be used in the experiments. This set of objects consists of common household objects. Objects are made of five different materials and every material category comprises five different objects. There is five different materials, \textit{glass, porcelain, plastic, metal} and \textit{carton}. A total of 25 different objects are used in the experiments. The material of the objects are used as a class name indicator. Besides the set of objects, two different events are used to generate sounds out of objects. $Drop$ and $hit$ events are used not only to make sound out of objects but also as a label of sound. By doing that, a pair of labels is obtained. Five different object materials with two different events make 10 different class labels for classification. Received sounds are analyzed to determine the separative features. For analyzing, spectral and timbral features are extracted from detected sounds. Amoung related researches, there is no study using the duration of sound as a feature. In this thesis, it is found that duration of sound can be a distinctive feature between not only materials but also events. On the other hand, timbral features of sounds are useful for many other aplications, but these applications are mostly music related. In this system, another use of timbral features is investigated. Besides spectral and duration features, timbral features extract and add to feature vector to increase the success of classification. Contrary to expectations timbral features did not contribute to the classification process. For classification two different machine learning algorithms are used. These algorithms are widely accepted by the community to classify the unlabelled sounds. The first method called Support Vector Machine (SVM) is primarily a method that performs classification tasks by constructing hyperplanes in a multidimensional space that separates cases of different class labels. More spesifically, the goal of the SVM is to train a radial basis function and classify labelled sounds. Second learning method is Multi Layer Perceptron (MLP). An MLP algorithm is a feed-forward artificial neural network model that maps sets of input data onto a set of appropriate outputs. An MLP consists of multiple layers of nodes in a directed graph, with each layer fully connected to the next one. Except for the input nodes, each node is a neuron (or processing element) with a nonlinear activation function. MLP utilizes a supervised learning technique called back-propagation for training the network. The laboratory and robot experiments were performed using a computer equipped with an Intel Core @2.40GHz CPU, 16GB RAM and Sony ECM-C10 microphone. The microphone is used to capture audio signals at a standard 32-bit resolution and 16 kHz sampling rate. The audio processing chain including the traning and test phases runs on HARK, which is an open-sourced robot audition software. After the system is developed by performing laboratory experiments, system is applied to the robots. Two robots are used in the robot experiments. First one is Pioneer 3-AT, a four-wheel mobile robotic platform. Using this robot only drop sounds are tested. With this test simulation of fault detection is performed. The second robot is a 7-DOF robotic arm. With robotic arm both drop and hitting sounds were recorded and tested. The work demonstrated a feasibility study of a system which is able to discriminate material of objects and events from each other with a high accuracy. The system can be used on different cognitive robots to analyze the environmental changes and detect failures. As a result of all experiments, system proved that detection and classification of objects and events is highly successful by using auditory features.