Müzik teknolojileri eğitiminin kompresör duyumuna etkisi
The effect of music technologies education on hearing of compression
- Tez No: 833017
- Danışmanlar: PROF. DR. ARDA EDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Müzik teknolojileri lisans eğitim programları günümüzde müzik üretim sürecinin bütünleşik bir parçası haline gelmiştir. Profesyonel müzik üretim sürecinde, insan faktörünün yanı sıra temel birçok analog ve dijital araçtan faydalanılır. Bu araçların önde gelen alt gruplarından dinamik alan işlemcilerinden biri olan ve giriş sinyalindeki dinamik alanı kontrol altında tutmaya yarayan kompresör, müzik üretimi ve müzik teknolojisi eğitiminde önemli bir yer tutar. Buna karşılık, akademik müzik teknolojileri eğitiminin, kompresörün uygulamadaki duyum, algı ve kullanımına ne derece katkı sağladığını kontrollü bir biçimde inceleyen bir çalışmaya şu ana kadar rastlanmamıştır. Literatürdeki bu eksikliğe ışık tutmak amacıyla, bu çalışma, müzik teknolojileri eğitimi seviyesindeki kademeli artışın, kompresör duyumu ve algılanması üzerindeki etkilerinin dinleme testi aracılığıyla belirlenmesini amaçlamaktadır. Çalışma, akademik müzik teknolojileri eğitiminin profesyonel müzik üretim sürecine katkısını değerlendirmek amacıyla, kompresör kapsamında yapılmış ilk çalışmalardan biri olarak alana yeni bilimsel ve nicel veri sağlama açısından önem taşımaktadır. Bu amaçla, trampet, bas gitar ve vokalden oluşan ve geniş bir dinamik aralığı kapsayan üç farklı ses kaynağı, hızlı/yavaş olmak üzere iki farklı atak ve bırakma (release) süresi kombinasyonu ve yüksek/düşük olmak üzere iki ayrı oranda sıkıştırıldıktan sonra müzik teknolojileri eğitimi almamış sektör profesyonelleri (6 kişi), müzik teknolojileri lisans 1. ve 2. sınıf öğrencileri (13 kişi), lisans 3. ve 4. sınıf öğrencileri (10 kişi) ve mezunlarından (8 kişi) oluşan dört farklı gruba dinletilmiş, katılımcıların cevapları kaydedilmiştir. Çalışma ikiden fazla bağımsız grup içerdiği için, verilerin incelenmesinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmış olup, gruplar arasındaki farklılığın analizi için Games Howell çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda lisans 1. ve 2. sınıf öğrencileri grubu ve mezun grubu arasında kompresör duyumu açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Music technologies education programs have become an integral part of today's music production process. In addition to the human factor, professional music production employs various fundamental analog and digital tools. The compressor, a key element within the subgroup of dynamic range processing tools which helps keep the input signal dynamics in control, is an important part of music technologies education. However, to-date there is no comprehensive controlled study which investigates the contribution of academic music technologies education on hearing, perception and use of compression in practice. This work aims to help fill this gap in literature through assessing the effects of progressive increase in the level of music technologies education on hearing and perception of compression through audio/hearing tests. This work is important in that, to the best of authors' knowledge, it is one of the first academic studies that provides novel scientific and quantitative data to the field. To this end, snare drums, bass, and vocals comprising three different sound sources from a wide dynamic range were compressed with various combinations of two different attack and release times (fast/slow) and compression ratios (high/low). Four different groups of participants (Ps) including sector professionals with no prior academic music technologies education (6 Ps), music technologies first and second year undergraduates (13 Ps), third and fourth year students (10 Ps), and music technologies program college graduates (8 Ps) were made to listen to the sound samples and their responses were recorded. One-way ANOVA test was used in statistical analysis of the responses from the four independent sample groups and the results were compared using Games Howell post-hoc test. The findings of the study suggest a statistically significant difference between the early (first and second) year undergraduates and the graduates of the music technologies education college programs.