Nükleer tesislerde kullanıma uygun çift ana kirişli gezer köprülü bir krenin tasarımı ve yapısal analizi
Structural analysis of the basic beam of the bridge crane which is suitable for nuclear plants
- Tez No: 421164
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT ERDEM İMRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde krenler, sadece sanayi alanlarında kullanılmadığı gibi nükleer santrallerde de kullanılmaktadır. İnsan gücünün kaldırabileceğinin çok üzerinde olan yüklerin taşınmasında yüksek tonajlı krenler kullanılmaktadır. Nükleer santraller, kapalı alanlar olduğundan santral içinde köprülü krenlerin kullanımı yaygındır. Krenlerin yükleri kaldırırken hasar görmeleri belki büyük bir çevresel felakete yol açabileceğinden mukavemet hesapları dikkatli yapılmalı ve elde edilen sonuçlar dikkatli oluşturulmuş bir sonlu elemanlar analizi programı ile valide edilmelidir. Bu çalışmada kren ana kirişi ayrıntılı olarak anlatılmış ve köprülü krenin teknik özellikleri belirtilmiştir. Nükleer santrallerden nasıl enerji elde edildiği ve nükleer santrallerde çalışan krenler için önem arzeden depremlerin tanımı ve hesap yöntemlerine değinilmiştir. FEM ve DIN normlarına uygun kren parçalarının mukavemet hesapları ele alınmıştır. Daha sonra INVENTOR/CAD programı kullanılarak analiz için krenin modeli oluşturulmuştur. ABAQUS/CAE programı kullanılarak, kren parçalarının sonlu elemanlar yöntemine göre analizi yapılmıştır. Ayrıca krenin sismik etkileri SAP2000 yazılımı ile analiz edilmiştir. Son olarak sonlu elemanlar metodu ile analitik yöntemlerle elde edilen gerilme ve sehim değerleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, cranes not only used in industrial fields but also they used in nuclear plants. The transportation of the heavy loads, where these exceed human power to lift, are done by high tonned cranes. Bridge cranes are suitable types of cranes because of nuclear santrals closed working places. In order to prevent damage of the cranes during lifting loads can cause natural disasters, strength calculations of the cranes are being investigated carefully and are validating with the results that are being obtained with high attention from finite element analysis. Cranes are designed in accordance with operating conditions. The datas such as lifting height, lifting speed, moving speed, crane capacity and environmental risks like earthquakes, storms and tsunamis must be previously known or considered. In this study, the main beam of the bridge crane has been discribed detailedly and the technical specification of the bridge crane has been given. It has been given information and calculation technique in short about genetating energy from nuclear stations and it has been described and calculation technique of earthquakes which is important for safety of nuclear santrals bridge cranes. The strenght of the parts of the crane has been calculated according to FEM and DIN norms. Afterwards, bridge crane parts has been generated by using INVENTOR/CAD programme for analysis purposes. Finite element method of crane parts of the crane has been analized by using ABAQUS/CAE programme. Also seismic effects of the crane has been analized by using SAP2000 software. Finally, stress and displacement values have been comparing results of the analitical calculation with the results that were obtained by finite element method.