İdeolojik boyutu ile PKK terör örgütü
Ideological analysis of PKK the terrorist organization
- Tez No: 421186
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 434
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı PKK terör örgütünün ideolojisinin analiz edilerek ileri sürdüğü tezleri ortaya koymak, ideolojisinin temel aldığı taban bulduğu hedef kitleyi tespit etmek, bu kitleyi hem yeniden kazanmak hem önleyici karşı tezlere dayalı stratejik model kurmaktır. PKK üzerine odaklanmış bir Stratejik Terörle Mücadele Modeli yaratılmaya çalışılmıştır. İdeoloji ve onu oluşturan nedenler (ekonomik, sosyal vb.) ile birlikte değerlendirileceği makro bir model olduğundan, güvenlik alanında yapılan mücadeleleri tamamlayıcı nitelikte olmaktadır. Bu model yaklaşımı ile Türkiye'nin Beka'sına (toprak bütünlüğü ve egemenliğine, demokratik, laik, sosyal ve hukuk devleti yapısına) tehdit oluşturan PKK terör örgütü için ulusal boyutta değerlendirilmiştir. Öncelikle temel kavramlar açıklandıktan sonra, PKK terör örgütü incelenmiştir.Kuruluşundan günümüze kadar olan gelişimi, örgütlenme yapısı, lideri Abdullah Öcalan ve siyasallaşma süreci içinde terör örgütünün uzantısı siyasal partiler ve Kürdistan Toplulukları Birliği (KCK) 'ne verilmiştir. Üçüncü bölümde PKK terör örgütünün 1999 yılına kadar geçerli olan Marksizm –Leninizm ideolojisi, daha sonra günümüze kadar gelen DemokratikEkolojik-Cinsiyetçi paradigmayı oluşturan anarşist kuramlar incelenmiştir. Her iki ideolojinin temel kavramları açıklanmıştır. PKK terör örgütünün temel aldığı ideolojilerine göre siyasal analiz her ideolojinin sonunda yapılmıştır. Dördüncü bölümde PKK terör örgütünün ideolojisinin hedeflediği insan kaynakları açıklanmıştır. Bu kaynakların ideolojisinde yer alma nedenleri konu ile ilgili sosyolojik ve psikolojik kuramlar kullanılarak açıklanmıştır. Son bölümde ideolojiye dayalı Stratejik Terörle Mücadele Yöntemi belirtilmiştir. PKK terör örgütünün ortaya koyduğu tezlere yönelik karşı tezler, nedenleri şekil üzerinde gösterilerek ortaya konmuştur. PKK terör örgütünün hem Marksist –Leninist hem de Anarşist kuramlara dayalı ideolojisinde temel aldığı Batı kaynaklı kapitalizm eleştirisidir. Kapitalizme alternatif bir toplumsal ve siyasal bir yapıyı temel hedef olarak belirlemiştir. Kökten değişecek bu yapı Kürt etnik kimliğine dayalı kendi kendini yönetmesi esasına dayanmaktadır. İlk dönem bağımsız bir ulus devlet kurma fikrinden vazgeçilerek, Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırları değişmeden, siyasi statü olarak özerklik hedefi konmuştur
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is the ideology of the PKK terrorist organization by analyzing the arguments put forward, identifying the target people base its underlying ideology; establishing a strategic model based on its ideology both to prevent and to regain the people . A Strategic model was created by a focus on PKK Terrorist organization's ideology. In the model the ideology and the reasons for it is evaluated .It is complementary for the field of security. By the approach of this model, a threat that pose to Turkey's territorial integrity and sovereignty, democratic, secular, social and legal structure was analyzed in the national scale. In the first section of the review, the subject of study, scope and method were informed. In the second section, in terms of explaining main concepts. Lately the PKK terrorist organization is specifically studied in the following chapters. Firstly, it is studied in a historical context. Then it is searched with respect to organizational level, leadership and the extension of political parties in the processes of politicization and the Kurdistan Democratic Confederation (KCK) as well. Afterwards , the ideologies of the PKK terrorist organization are specifically studied in the following chapter. Firstly the Marxist Leninist then democratic ecological and freedom of gender paradigm based on some anarchist theories. The basic concepts of both ideology are described .At the end of every ideology section, the analysis based on political theories were made. In the fourth section, the targeted human resources of the PKK terrorist organization are explained by using sociological and psychological theories. The last section Strategic combating terrorism model based on ideology stated. For dissertations and theses put forward against the PKK terrorist organization, on the figure showing the reasons have been revealed. Its both ideologies based on the critique arguments of capitalism. The main objective of this system is communism and socialism. The PKK is aimed to change radically the society that take power on it. Disregarding first aim, namely a United Socialist Kurdish independent nation -state,it has been the target of autonomy as a political status currently without changing the borders of the Republic of Turkey.