Diyabetik hastalarda katarakt cerrahisinde tek doz subtenon triamsinolon asetonid enjeksiyonunun makular kalınlık üzerine etkisinin OKT ile değerlendirilmesi
Effectiveness of a single subtenon triamcinolone acetonide injection on macular thickness evaluated by optical coherence tomography in diabetic patients after cataract surgery
  1. Tez No: 421185
  2. Yazar: MÜCELLA ARIKAN YORGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN TOKLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Diyabetik hastalarda katarakt cerrahisinde tek doz subtenon triamsinolon asetonid enjeksiyonunun makular kalınlık üzerine etkisinin OKT ile değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmada diyabetik hastalarda tek doz subtenon triamsinolon asetonid (TA) injeksiyonunun katarakt cerrahisi sonrası makular kalınlık, makular hacim ve kistoid makular ödem (KMÖ) gelişimi üzerine etkisini optik koherens tomografi (OKT) ile değerlendirmeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: Bu prospektif, randomize, kontrollü çalışmaya fakoemülsifikasyon tekniği ile komplikasyonsuz katarakt cerrahisi ve kapsül içi göz içi lens implantasyonu yapılan ve tip 2 diyabet tanısı bulunan 35 hastanın 44 gözü alınmıştır. Subtenon grubunda hastalara tek doz posterior subtenon triamsinolon asetonid enjeksiyonu yapılırken, kontrol grubunda triamsinolon asetonid enjeksiyonu yapılmadı. En iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EDGK), göz içi basıncı (GİB), OKT ile santral fovea, parafovea ve perifovea kalınlık ve hacim ölçümleri ve KMÖ gelişimi iki grup arasında ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1. hafta, 1. ay ve 3. ayda karşılaştırıldı. Bulgular: Subtenon grubunda 21 göz, kontrol grubunda 23 göz çalışmaya alındı. Takiplerde iki grup arasında EDGK bakımından istatistiksel anlamlı bir fark saptanmadı (P>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to assess the effectiveness of a single sub-tenon injection of triamcinolone acetonide on the macular thickness, volume and development of cystoid macular edema (CME) detected by ocular computed tomography (OCT) in diabetic patients after cataract surgery. Methods: In this prospective, randomized controlled study, we included 44 eyes of 35 patients with type 2 diabetes mellitus who underwent phacoemulsification and intracapsular lens implantation without any complication. The control group comprised eyes not treated with a triamcinolone acetonide injection, and the subtenon group comprised eyes treated with a single posterior sub-tenon injection of triamcinolone acetonide. Best corrected visual acuity, intraocular pressure (IOP), center foveal, parafoveal, perifoveal thickness and volume, CME development were compared between the two groups preoperatively and at postoperative 1st week, 1st month, 3nd months. Results: The subtenon group comprised 21 eyes and the control group, 23 eyes. There was no statistically significant difference between the 2 groups in the mean corrected distance visual acuity at any follow-up examination (P>0.05).