Gümüşhane Şiran Mevkii'ndeki bozuk orman alanlarındaki toprakların bazı hidro-fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of some hydro-physical properties in degraded forest areas in Gümüşhane-Şiran Location
- Tez No: 421191
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Gümüşhane ili Şiran ilçesinde yapılan bu çalışmada, bozuk orman alanlarındaki Bozuk Meşe (BM), Orman Toprağı (OT) ve Bozuk Sarıçam (BÇs) gibi arazi örtülerine ve Volkanik anakayasına göre toprakların bazı hidro-fiziksel özellikleri araştırılmıştır. Volkanik anakayası üzerinde BM, OT, BÇs arazi örtüleri vardır. Bu amaçla çalışma alanını temsil edecek 25 örnek alandan 56 adet toprak örneği alınmıştır. Toprak profilleri açılarak, derinlik kademelerine göre toprak örnekleri alınmıştır. Laboratuvar çalışmalarında toprak örnekleri üzerinde çeşitli fiziksel (tekstür, dipersiyon oranı, strüktürel stabilite indeksi, kolloid-nem ekivelanı oranı, erozyon oranı, tarla kapasitesi, solma noktası, faydalanılabilir su kapasitesi, ) ve kimyasal (organik madde, EC ve pH) özellikler ve agregat stabilitesi belirlenmiştir. Varyans analizi sonuçlarına göre arazi örtülerinin (BM, OT, BÇs) tarla kapasitesi, solma noktası, faydalanılabilir su kapasitesi, pH, %toz içeriği, agregat stabilitesi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturduğu bulunmuştur. Çalışma alanımızdaki toprakların çoğunda dispersiyon oranı 15'ten büyük olduğu için toprakların erozyona dayanıksız olduğu tespit edilmiştir. Arazi örtüsü ve anakayanın toprağın çeşitli özelliklerine önemli etkileri bulunduğundan yapılacak çalışmalarda bu özelliklerin dikkate alınması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, which has been carried out in Gümüşhane-Şiran, some hydrologic-physical soil properties have been investigated according to the land covers ( BM, OT, BÇs) and Volkanik bedrock in degraded forest areas. There are BM, OT, BÇs land covers on the Volcanic bedrock. 56 soil samples from 25 sample areas were taken to represent the work area for his purpose. By opening land profiles, the soil samples have been taken according to the depth levels In the laboratory researches various physical (texture, dispersion rate, structural stability index, colloid- humid equivalent rate, field capacity, erosion rate, wilting point, utilized water capacity) and chemical (organic substance, EC and pH) characteristics and aggregate stability have been determined. According to ANOVA results of land covers (BM, OT, BÇs) have been found to generate a statistically significant difference on field capacity, wilting point, accessible water capacity, pH,% dust content and aggregate stability. The soils have been found to be unstable in erosion because the dispersion rates in most forms of land uses are greater than 15%. These results show that the lands in this area are susceptible to erosion. Because of the fact that land cover and bedrock have significant effects on various characteristics of soils of study areas, these characteristics should be taken into consideration in the scientific studies.