An Integrated study on brand choice and brand loyalty in Turkish white goods market
- Tez No: 42123
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP BİLGİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1995
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 164
Özet
İthal ürünler üzerindeki gümrük vergilerini tamamen kaldıracak olan gümrük birliği yoluyla Türk pazarının Avrupa Birliği ile entegrasyonu sonucunda Türk beyaz eşya sektörü ilave rekabetsel zorluklar yaşayacaktır. Tüketicilerin marka seçimlerini nasıl ve neden yaptıkları, ve markalara neden bağımlı kaldıkları rekabette beklenen artış nedeniyle her zaman olduğundan daha önemli hale geldiğinden, bu çalışma Türk beyaz eşya pazarında marka seçimi ve marka bağımlılığı kavramlarını bu hayati dönüm noktası öncesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Başlangıç noktası olarak tüketici karar verme süreçleri ağırlıklı olarak tüketici davranışı bilimi alınmıştır. Sıklıkla satın alman dayanıksız mallardaki marka bağımlığını konu alan çoğu çalışmanın aksine, bu araştırmada dayanıklı tüketim mallarının en büyük sınıfı alan beyaz eşya kolunda bu kavram incelenmiştir. Bu tezde ayrıca marka bağımlılığına değişik yaklaşımlar aydınlatıldıktan sonra“Yatay”ve“Düşey”marka bağımlılığı tanımları ortaya konmuştur. Uluslararası ve iç piyasaların durumu, rekabetsel ortamı ve Türk beyaz eşya üreticilerinin karşılaştıkları çetin koşullan vurgulamak amacıyla incelenmiştir. Türk tüketicilerinin satın alma kararlarında dikkate aldıkları değerlendirme kriterleri ve ürün grupları için marka bağımlılığı eğilimlerini ortaya çıkarmak amacıyla bir saha çalışması geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Aile içindeki karar verme rolleri de her ürün için incelenmiştir. Araştırmanın sonuçları pazarlamacılara yön gösterici, akademisyenlere de daha sonraki çalışmalar için temel olması amacıyla analiz edilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish white goods sector will experience additional competitive challenges with the integration of Turkish market with that of European Community through customs union which will remove duties on imported products. Since understanding how and why consumers make their brand choices and why they remain loyal to these brands has become more critical than ever due to the expected expansion in competition, this study is intended to investigate the concepts of brand choice and brand loyalty in Turkish white goods market prior to such a vital milestone. A theoretical framework of consumer behavior is considered as the starting point with a distinguished emphasis on consumer decision making processes. Unlike the majority of studies on brand loyalty focusing on frequently purchased nondurable goods, this research investigates this phenomenon in white goods which constitutes the largest domain in consumer durables. This thesis introduces additionally two new definitions as“ Horizontal”and“ Vertical ”brand loyalty after highlighting the different approaches and discussions on the concept of brand loyalty. An updated picture of International and Turkish white goods markets is provided to stress the competitive environment and the challenges that Turkish white goods manufacturers are currently facing. A survey is designed and performed to explore the evaluative criteria considered by Turkish consumers in their purchasing decisi is, and their brand loyalty trends for various product groups. Decision making roles in family for each product are also analysed. The findings of the survey are analysed and interpreted to offer a guideline to marketers and a foundation for academicians for further research.