Doğu Karadeniz bölgesi Simuliidae (Insecta,Diptera) faunasının ve türlerin habitat kalitelerinin Avrupa Birliği Su Çerçeve Direktifi'ne göre belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determination of Simuliidae (Insecta,Diptera) fauna of Eastern Black Sea region and habitat quality of species according to the European Union Water Framework Directive
- Tez No: 421308
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSERAP NİLGÜN KAZANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Simuliidae familyasına ait larva ve pupalar, akarsularda yaşayan taban büyük omurgasız faunasının önemli bir üyesidir. Besinlerini filtre ederek alan larvalar, akarsu ekosistemlerindeki sucul besin döngüsünde kritik bir role sahiplerdir. Familya üyelerinin kompozisyonu, çevresel değişkenler ve akarsuların hidromorfolojik koşulları tarafından etkilemektedir. Familya içerisindeki pek çok tür, yaşam alanının bozulması veya değişmesine karşı oldukça hassas olup bu özellikleri nedeniyle de su kalitelerinin biyolojik olarak izlenmesi çalışmalarında biyoindikatör canlı olarak kullanılabilmektedirler. Çalışmanın amacı, Türkiye'nin biyolojik çeşitlilik açısından en zengin bölgelerinden biri olan Doğu Karadeniz Bölgesi'nin Simuliidae faunasını ortaya çıkarmak, ekolojik ve sistematik yönden incelemek ve SÇD kapsamında önemli yer tutan“referans habitat”ları ve referans Simuliidae komunitelerini tespit etmektir. Çalışma kapsamında, Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki çeşitli akarsular üzerindeki istasyonlardan örnekleme yapılmış ve istasyonların fiziko-kimyasal değişkenleri (sıcaklık, çözünmüş oksijen, pH, elektriksel iletkenlik, NO3-N, NO2-N, NH4-N, PO4-P) ölçülmüştür. Buna göre, 11 istasyon oligosaprobik, 21 istasyon beta-mezosaprobik, 6 istasyon alfamezosaprobik olarak belirlenmiştir. Toplam 3309 birey teşhis edilmiştir. Teşhisler sonucunda, 1 alt familyaya ait 3 cins, 5 alt cins ve 20 tür tespit edilmiştir. Bu türlere ait larva ve pupaların tanımları yapılmış, habitat özellikleri ve dağılımlarına ait bilgiler verilmiş, önemli vücut parçalarının şekillleri çizilmiş ve tür anahtarları hazırlanmıştır. Ayrıca elde edilen sayısal veriler kullanılarak çeşitli istatistiksel analizler (baskınlık, benzerlik, CCA, TWINSPAN) yapılmıştır. Böylece, türler ile dağılımlarını etkileyen çevresel değişkenler arasındaki ilişki belirlenmiş, istasyonlar tür kompozisyonuna göre sınıflandırılmış ve her grup için indikatör türler belirlenmiştir. Çalışılan istasyonların referans özellik taşıyıp taşımadığına bakılmış ve 14 istasyonun referans habitat özelliğine sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu istasyonlarda en baskın olarak bulunan türler S. (S.) variegatum ve S (S.) bezzii'dir. Bu tez çalışmasıyla elde edilen bilgiler, gelecekte yapılacak olan kalite izleme ve bölgedeki biyolojik çeşitliliği koruma çalışmalarındaki temel bilgi birikimine önemli ve özgün katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Simuliidae larvae and pupae are significant members of the benthic macroinvertebrate fauna in lotic ecosystems. Filter-feeding larvae contribute to the nutrient cycle and play a key role in running water ecosystems. The densities of blackfly larvae and pupae are affected by various environmental variables and hydromorphological conditions of running waters. Several blackfly species are sensitive to environmental degradation and restoration of streams and rivers. Therefore, Simuliidae species can be used as indicators in the biomonitoring of freshwater habitats. The aim of this study is to determine the Simuliidae fauna of Eastern Black Sea region which is one of the richest regions in terms of biodiversity, to investigate ecological and systematical aspect of Simuliidae fauna, to determine the“reference habitat”and reference Simuliidae communities which are important for WFD. In this study, Simuliidae samples were collected from various rivers and streams in Eastern Black Sea Region. Physico-chemical variables (temperature, dissolved oxygen, pH, electrical conductivity, NO3-N, NO2-N, NH4-N, PO4-P) were measured. According to the physico-chemical variables, 11 sites were oligosaprobic, 21 sites were beta-mesosaprobic, 6 sites were alpha-mesosaprobic. In the 41 sites, total of 3309 individuals belonging to 1 subfamily, 3 genera, 5 subspecies and 20 species were identified. Diagnostic characters of species, their habitat preferences and their distribution in the World and Turkey were given. Important body parts were illustrated. Identification key to larvae and pupae species were prepared. Various statistical analysis (dominancy, similarity, CCA and TWINSPAN) were also applied. As a result of these analyses, relationship between species and environmental variables were revealed, collecting sites were classified by using species composition and indicator species were determined in each group. Fourteen sites were determined as reference habitat. The most dominant species in these reference habitats were S. (S.) variegatum and S (S.) bezzii. The information obtained through this study will provide important and original contributions to future studies of water and habitat quality monitoring and activities of biodiversity conservation in the region.