Design and optimization of a wastewater treatment plant
Atık su arıtma tesisi projelendirmesi ve optimizasyonu
  1. Tez No: 421313
  2. Yazar: KHALILULLAH ALIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞENUR UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, Afganistan'da yer alan bir kasaba için ATV 131 modeli kullanılarak, bir atıksu arıtma tesisi tasarlanmıştır. Tesis yalnızca, karbon giderimi, nitrifikasyon ile birlikte denitrifikasyon ile karbon ve fosfor giderimi için tasarlanmıştır. Farklı arıtım seçenekleri birbiri ile karşılaştırılmıştır. Temel model çıktıları; Amonyum, azot, nitrat azotu, fosfor ve alkalinite gibi çıkış suyu özellikleri, denitrifikasyon rate, nitrifikasyon hacmi, denitrifikasyon hacmi ile birlikte toplam biyolojik reactor hacmi, askıda katı madde, sıcaklık, BOİ5, çamur yükü, çamur yaşı, nitrikasyon ve denitrifikasyona uğramış azot, çamur geri devir hızı: biyolojik P-giderimi, P-birikimi, oksijen tüketimi; karbon giderimi, azot giderimi ve saatlik tüketim hızıdır. Planlanan arıtım proseslerine bağlı olarak oluşan bu değişkenler arasındaki farklar, tez içerisinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study a wastewater treatment plant was designed for a town in Afghanistan by the use of the model ATV 131. The wastewater treatment plant was planned for only carbon removal, carbon removal by nitrification plus denitrification and with phosphorus removal. Different treatment options were compared to each other. The main model outcomes were effluent characteristics like ammonia nitrogen, nitrate nitrogen, phosphorus, and alkalinity; biological reactor total volume as well as denitrification rate, nitrification volume, denitrification volume; suspended solids, temperature, BOD5, sludge load, sludge age, nitrogen nitrified, and denitrified, sludge recirculation rate: biological P-removal, P-precipitation, oxygen uptake; carbon removal, nitrogen removal, peak factor C-respiration, peak factor ammonium oxidation, and hourly uptake rate. The differences of these parameters depending on the intended treatment process were shown.