Fotovoltaik uygulamalar için ZnO nanotel sentezi ve elektrooptik özelliklerin incelenmesi
Synthesis and investigations of electrooptical properties of ZnO nanowires for photovoltaic applications
  1. Tez No: 421314
  2. Yazar: MUSTAFA DEVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma Si (100) alttaşlar üzerine VLS tekniği ile Au metal katalizörü kullanılarak çeşitli uzunluk ve yoğunluk değerlerinde ZnO-NT'lerin sentezlenmesini ve bu yapıların optik ve elektrooptik olarak incelenmesini içermektedir. ZnO-NT'lerin sık ve uzun olarak sentezlendiklerinde gelen fotonları daha iyi tuzaklayıp, soğurarak üstün optik ve elektrooptik özellikler göstermeleri beklenilmektedir. Bu amaçla; deney süresince kullanılan sabit taşıyıcı gaz (Ar) miktarına karşın reaktif gaz (O2) miktarının azaltılması ile her seferinde öncekinden daha sık ve uzun NT'lere sahip Si/ZnO-NT örnekler sentezlenmiştir. Sentezlenen örneklerin yapısal karakterizasyonları XRD ve SEM ölçümleri ile yapılmıştır. Optik özellikler Uv-Vis spektrofotometre cihazı ile yapılan ölçümlerle tayin edilmiştir. Aydınlık ve karanlık şartlarda yapılan I-V ölçümleriyle örneğin elektrooptik özellikleri incelenmiştir. Örnekler üzerine düzenli artan gerilim uygulanmış, sonuçta oluşan akım, fotoakım değerleri ölçülmüştür. Yapılan analizlerde; sentezlenen ZnO-NT'lerin uzunluk ve yoğunluklarının artırılması ile 0,235 mA'ler seviyelerinde olan karanlık şartlardaki akım değerinin 0,703 mA'e arttığı ve fotoakım değerlerinin de 0,307 mA'lerden 1,669 mA'e arttığı belirlenmiştir. Sentezlenen ZnO-NT örneklerin kendi içlerinde karanlık şartlardaki akım ve fotoakım değeri değişimi incelendiğinde değişimin %173'lere ulaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, varying length and frequency of ZnO-nws synthesis by the VLS method on Si(100) substrate with Au catalyst and their optical and electro-optical properties have been investigated. It is aim that if ZnO-nws synthesis longer and more frequent, their absorption properties can be improved. For this purpose; during the synthesizing, the amount of carrier gas (Ar) keeping constant but the amount of reactive gas (O2) was decreased so each time more frequent and longer than previous Si/ZnO-nws were synthesized. Structural characterization of samples was performed by XRD and SEM measurements. Optical properties were determined by UV-Vis spectrophotometer measurements. The electro-optical properties of Si/ZnO-nws were investigated by light and dark I-V measurements. Regularly increasing voltage values were applied on the samples then current, photocurrent and their percentage change were analyzed. According to the analysis; when synthesized ZnO-nws' length and frequency increased, it's determined that levels of current at dark is increasing to 0,703 mA from 0,235 mA and the photocurrent is increasing to 1,669 mA from 0,307 mA. The change of dark current and photocurrent values of the sample reach 173%.