Developments ın biological tretmant plants
Biyolojik pis su arıtma tesislerindeki gelişmeler
  1. Tez No: 33587
  2. Yazar: KEMAL RAHMİ ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBER ULUATAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZ BİYOLOJİK PİSSU ARITMA TESİSLERİNDEKİ GELİŞMELER ŞENER, Kemal Rahmi Yüksek lisans Tezi, inşaat Mühendisliği Anabilimdalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Semra Siber ULUATAM Kasım 1993, 106 sayfa Pissu arıtma tesisleri tasarım projeleri yapılmadan önce, arıtılacak pissuyun fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri bilinmelidir. Bu özelliklere göre üç tip arıtma tesisi birimi mevcuttur. Bunlar fiziksel arıtma birimi, biyolojik arıtma birimi ve katı atık arıtma birimleridir. Tüm bunların yanı sıra, tesisin ekonomik maliyeti de belirleyici etkenlerden biridir. Bir başka değişle, tasarlanan arıtma tesisi en az kapital harcanarak, en kaliteli çıktıyı vermelidir. Bu iki koşulu sağlayabilmek amacıyla çeşitli projeler geliştirilmiş programlama teknikleri üretilmiştir.Bu tezde ayrica Erzincan için iki ayri proje bürosu tarafindan hazirlanan pissu aritma tesisi projeleri maliyet karsilastirmasi yapilmistir. Anahtar Kelimeler : Pissu aritma, Biyolojik aritma, Pissu Aritma Tesisi Tasarimlari Bilim Dali Sayisal Kodu : 624.02.02 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPMENTS IH BIOLOGICAL WASTEWATER TREATMENT ŞENER, Kemal Rahmi M. S in Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Semra Siber ULUATAM October 1993, 10G pages Before designing the wastewater treatment plant, It's physical, chemical and biological characteristics should be known. There are three types of wastewater units, such as physical treatment units, biological treatment units and sludge treatment. Economic efficiency is the determining factor for the preference of particular system and design. In other words on optimal treatment plant system should provide good effluent quality and results in minimum capital, operational, and maintenance costs over the predetermined useful design life. Therefore, several optimization techniques are developed to design and operation of the wastewater treatment plants with a minimum costs. iiiIn this thesies, cost comparison of two wasteaster treatment plants design prepared by two different project teams for Erzincan is studied as acase study. Keywords : Wastewater Treatment, Biological Treatment, Wastewater Treatment Plant Design. Science Code i 624.02.02 iv