Kloroplast ve Raman spektroskopisi kullanılarak herbisit tayini
Determination of some herbicides by using Raman spectroscopy and chloroplast
  1. Tez No: 421324
  2. Yazar: HİKMET ŞEBNEM AÇIKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI BOYACI, PROF. DR. NECDET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Nanotıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada dispersiv Raman spektroskopisi kullanılarak herbisit tayinine yönelik hassas ve hızlı analizlere uygun yeni bir yöntemin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla ıspanak (Spinacia oleracea) yapraklarından fotosentezden sorumlu kloroplastın ekstraksiyon yöntemiyle izolasyonu yapılmıştır. Ekstrakte edilen bu pigmentin konsantrasyonunu hesaplamak için UV-Vis spektrofotometre ile belirli dalga boylarında absorbsiyonuna bakılmıştır. Daha sonra elde edilen ekstraksiyonun üzerine 0.002 ile 16.67 mM aralığında farklı konsantrasyonlarda herbisit solüsyonları eklenmiş ve meydana gelen değişim dispersiv Raman spektroskopisi ile takip edilmiştir. Bu sonuca göre kloroplast ekstraksiyonuna eklenen herbisit, Raman spektrumunda kloroplastla ilgili bandın intensitesinde azalmaya yol açmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda kalibrasyon grafiği çıkartılmış ve bu grafiğe göre 0.083-10.0 mM konsantrasyonları arasında lineer korelasyon elde edilmiştir (R2= 0.96). Ayrıca Raman spektroskopisiyle geliştirilen bu yöntem gerçek örneklerde uygulanmış ve sonuçları, LC-MS / MS sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışmalar doğrultusunda herbisit kloroplast etkileşmesinin Raman spektroskopisi kullanılarak analiz edilebileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was funded by TUBİTAK 2210-C National Scholarship Programme for MSc Students. In this study, it was aimed to develop a novel method appropriate for sensitive and rapid analysis for detection of herbicide using dispersive Raman spectroscopy. For this purpose chloroplast, which is responsible for photosynthesis, was isolated from spinach (Spinacia oleracea) leaves via extraction method. The concentration of this extracted pigment was calculated by observing the absorption of specific wavelengths by UV-Vis spectrophotometer. After that, different concentrations of herbicide solutions within the range of 0.002-16.67 mM were added to this extracted spinach and changes were followed by dispersive Raman spectroscopy. According to this result, herbicide added to the chloroplast extraction led to a decrease in the intensity of the peak in the Raman spectrum related to chloroplasts. A calibration graph was created using the data obtained from the experiments and in this graph, a linear correlation was observed within the range of 0.083-10.0 mM concentrations (R2= 0.96). Additionally, this method, which was developed by Raman spectroscopy, has been applied to real samples and the results were compared with LC-MS/MS results. These studies revealed that the herbicide-chloroplast interaction can be analyzed using Raman spectroscopy.