Eski Foça-Çeşme arasında yayılış gösteren alglerin taksonomisi ve ekolojisi
- Tez No: 16050
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN GÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
252 leri, apikal bölgenin yapısı, ya da kolonial türlerin hücre sayısı ve biçimi unlorophyta'da yine morfolojik ve anatomik şekillerle dallanma biçimi (opposit, verticillat), hücre pozisyonu, kloroplast yapıları, pirenoid sayısı ile kesit kalınlıkları, Ünrysophyta bölümünde olduğu gibi üreme organı biçimi, JEhaeophyta'da da tüm bu özelliklerin yanında enine kesitlerdeki hücre katmam, sayısı merkezi hücrelerin oluşu veya bulunmayışı Ehodophyta'da ipliksilerde korteks hücrelerinin varlığı ve pozisyonu, perisentral hücre sayısı, apikal kısımların ve tetrasporan glumların pozisyonu gibi özelliklere dikkat edilmektedir.253 7. SUMMARY : In tills investigation, taxonomical and ecological properties of Algae living between Eskifoça and Çeşme, had been studied» - 29 costal and 17 off-shore station has been defined in study field. - Eie parties of the field had been studied in two part, 1th part; sea water temperature, PEE, 02, currents and windo (.Map 11,111), the structure of sediment (Map IY) has been determined in related with Algal âU.stributlon, 2nd part J Seasonal primary ecological factors has been given for costal stations, Sfeese and the other factors (Physical and dinamicalj had been detected and t&e development and distribution of Algae had been determined in detail work, itelated to this subject, the ecological groups of Algae found in Izmir flay (totally 365 taxa together with previusly reporded had been studied also the new recor ded taxa for Izmir Bay, Mediterranean and iftirkeisb. seas has been re ported in alphabetical orders together with their ecological environ ments. ~ In the systematical part of this investigation; 306 taxa had been determined 04 of the in Izmir Bay, 19 in TUrkelsh water and ? for Mediterranean is recorded for the first time, 5 of them is mnrino phetnor o& amm e s » - !I!he distribution of taxa according to the divisions are ; JKhodophyta 131» Phaeophyta 76, Uhlorophyta 74, Clirysophyta 1, Cynnojh- yta 19. lite Ordo which has the richest taxa is belog to Rhodophy t;a division such as Cferamiales 61, Cryptonemiales 28, Ulvales 24, Uln- dophorales 18, HorraoGonales ve Bctocarpales 17, Mctyotales with jmiT- les 13 and the other Ordo's 9 and below 9. - 'JÜ.ıe identification of taxa was based on morphological and ana tomical properties. USie measurements of flaments, sli-uctiire of apical region ox* cell structure and shape of colonial species JJfcas been
Özet (Çeviri)
252 leri, apikal bölgenin yapısı, ya da kolonial türlerin hücre sayısı ve biçimi unlorophyta'da yine morfolojik ve anatomik şekillerle dallanma biçimi (opposit, verticillat), hücre pozisyonu, kloroplast yapıları, pirenoid sayısı ile kesit kalınlıkları, Ünrysophyta bölümünde olduğu gibi üreme organı biçimi, JEhaeophyta'da da tüm bu özelliklerin yanında enine kesitlerdeki hücre katmam, sayısı merkezi hücrelerin oluşu veya bulunmayışı Ehodophyta'da ipliksilerde korteks hücrelerinin varlığı ve pozisyonu, perisentral hücre sayısı, apikal kısımların ve tetrasporan glumların pozisyonu gibi özelliklere dikkat edilmektedir.252 leri, apikal bölgenin yapısı, ya da kolonial türlerin hücre sayısı ve biçimi unlorophyta'da yine morfolojik ve anatomik şekillerle dallanma biçimi (opposit, verticillat), hücre pozisyonu, kloroplast yapıları, pirenoid sayısı ile kesit kalınlıkları, Ünrysophyta bölümünde olduğu gibi üreme organı biçimi, JEhaeophyta'da da tüm bu özelliklerin yanında enine kesitlerdeki hücre katmam, sayısı merkezi hücrelerin oluşu veya bulunmayışı Ehodophyta'da ipliksilerde korteks hücrelerinin varlığı ve pozisyonu, perisentral hücre sayısı, apikal kısımların ve tetrasporan glumların pozisyonu gibi özelliklere dikkat edilmektedir.