Cam ve metal malzemelerin seramik sanatında kullanılması
Use of glass and metal metarials in ceramics art
  1. Tez No: 421454
  2. Yazar: DİDAR EZGİ ÖZDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. OLCAY BORATAV, YRD. DOÇ. DR. NEVRİYE YAZÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmanın genel amacı seramik sanatında cam ve metal malzemelerin kullanılmasını incelemektir. Günümüzde değişen sanat anlayışı ile birlikte farklı malzemelerin sanat yapıtlarına dahil olması, seramik sanatını da etkilemiştir. Klasik çanak çömlek anlayışının dışında çağdaş seramik sanatı içerisinde ortaya çıkan yapıtlar bugün yeni bir anlatım dili oluşturmaktadır. Disiplinler arası çalışmaların yaygınlaşması ile birlikte daha özgür bir üretim alanı bulan seramik sanatçıları başta cam ve metal olmak üzere birçok malzemeyi yapıtlarında kullanmaya başlamışlardır. Bu çalışma cam ve metal malzemelerin seramik sanatına olan katkılarını ve seramik sanatçılarının farklı malzeme kullanma-kullanmama amaçlarını tespit etmeye yönelik görüşme yönteminin uygulandığı nitel bir alan araştırmasıdır. Araştırma amacına yönelik olarak üç adet görüşme formu ve tema listesi geliştirilmiştir. Bu görüşme formları yapıtlarında cam, metal malzeme kullanan ve farklı malzeme kullanmayan on akademisyen-seramik sanatçısına birebir görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Uygulama sonrası elde edilen veriler tema listesine dönüştürülmüş ve buna göre kodlanmıştır. Kodlama listesi sonrasında elde edilen veriler bulgular olarak sunulmuştur. Buna bağlı olarak; Seramiğin heykel ile karıştırılma olasılığı ve sınırlarını korumak istemesi sonucunda klasik anlayışta yapıtlar ortaya koymaya devam eden sanatçıların yanı sıra kullandıkları farklı malzemeler ile seramik sanatına yeni bir bakış açısı getiren sanatçılar arasında farklı görüşler bulunmaktadır. Çok geniş bir kullanım alanı olan seramik birçok disiplini bir arada bulundurmaktadır. Plastikliği en yüksek malzemelerden biri olan kil ile çalışma fırsatı veren seramik sanatında kullanılan farklı malzemeler kullanım şekline, oranına ve sanatçının isteğine göre forma olumlu veya olumsuz bir katkı sağlamaktadır. Araştırmanın sonucu olarak, görüşmelerden elde edilen veriler farklı malzeme kullanan sanatçıların seramiğe yeni bir bakış açısı kazandırmak, disiplinler arası yaklaşımda yapıtlar ortaya koymak, klasik anlayışın dışında eserler üretmek olduğunu göstermektedir. Ayrıca bu bulgular doğrultusunda seramik sanatında farklı malzeme kullanımına ve ileride yapılabilecek çalışmalara ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
General aim of the present study is to examine use of glass and metal materials in ceramics art. Inclusion of different materials in arts with the changing arts understanding of today's world has also affected ceramics art itself. Works of modern ceramics art which fall out of the scope of classical pottery understanding have created a new language of expression today. Wide-spreading of inter-disciplinary studies has provided a more independent production area for ceramics artists who, in turn, have started to use many materials, primarily glass and metal, while creating their works. This study is a qualitative field study using interview method in order to examine the contributions of glass and metal materials to ceramics art and the reasons behind use or non-use of such materials. In line with the aim of the study, three interview forms and a theme list were developed. These interview forms were administered to ten academicians-ceramics artists, composed of individuals using glass and metal materials and not using any different material in their works, during face-to-face interviews. Data obtained at the end of the interviews were turned into the theme list and coded accordingly. Data obtained after the coding list were presented as study findings. Accordingly; there are differences of opinion between the ceramics artists who continue to create classical works due to the possibility of confusing ceramics art with sculpture and their desire to preserve the limits of ceramics art have views different and the ceramics artists who bring a new perspective to ceramics art with different material they use in their works. Ceramics art which has a wide usage area embody many disciplines. Different materials used in ceramics art which enables use of clay –one of the highest-flexibility materials- may contribute positively or negatively to the form depending on the use method, use rate and artist's desire. In conclusion, data obtained from interviews show that the artists who use different materials while creating their works aim to bring a new perspective to ceramics art and to create inter-disciplinary works which fall out of the scope of classical understanding. In addition, in line with these findings, the present study offers suggestions for use of different materials in ceramics art and future studies on this issue.