Tayfun Pirselimoğlu'nun romanlarında postmodern ögeler
Postmodern elements in Tayfun Pirselimoglu's novels
- Tez No: 421479
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Postmodernizm, ülkemizde 1990'lı yıllardan beri aydın çevreler tarafından üzerinde en çok tartışılan konulardan biri olmuştur. Bu yolda yazılan ve 'postmodern anlatı' olarak adlandırılan romanlar, özellikle toplumcu-gerçekçi çevrelerce eleştirilmiştir. Bazı yazarlar, postmodernizmi 'eğlenceli bir heves' olarak görmüş, bu tarzın bir iki örneğini vererek edebiyat sahasından silinmiştir. Ancak 'postmodern roman'ı bir heves olarak görmeyen ve bu türün başarılı örneklerini veren yazarlarımız da vardır. Tayfun Pirselimoğlu 1990'lı yıllardan beri roman ve hikâye yazan, aynı zamanda sinema yönetmeni ve senarist olan bir edebiyatçıdır. 1990'lı yıllarda Türkiye'de etkili olan postmodern roman türünde örnekler vermiş, ancak bugüne kadar onun edebiyat eserleri üzerine ciddi bir çalışma yapılmamıştır. Onun romanları, Doğu ve Batı geleneğinden anlatılara ve hayatın birçok alanına göndermelerle dolu, birçok kültürden yararlanan eklektik romanlardır. Ayrıca üstkurmaca tekniğini her romanında başarılı bir biçimde kullanmıştır. Bu yüzden Pirselimoğlu, postmodern romanın ülkemizdeki kayda değer isimlerindendir. Bu çalışmada öncelikle postmodernizm ve postmodern romanın Türkiye'deki gelişimiyle ilgili özet bilgiler verilecek ve Tayfun Pirselioğlu'nun romanlarında postmodern ögeler açığa çıkarılacaktır.
Özet (Çeviri)
Postmodernism has been one of the most discussing issue in our country by intellectuals in 90's. The novels that written in this way and named as 'postmodern narrative' have criticized by social realist circles. Some authors have regard the postmodernism as 'entertaining enthusiasm' and then have exemplified one or two samples and they have erased from the literary field. But there are also authors not regard the 'postmodern novel' as entertaining enthusiasm and exemplfying succesful samples of this kind of novel. Tayfun Pirselimoglu is an author who has been writing story and novel since 1990's and also he is a movie director and scriptwriter. He has exemplified samples of postmodern novel, but not has been studied a serious work on his literary works. His novels are eclectic novels that are fulled of references to East and West narratives and a lot of field of the life. Also he has used metafiction technique in a successful way in his all of the novels. Therefore Tayfun Pirselimoglu is one of the significant name in the field of the postmodern novel in our country. In this work it will given summary info about the postmodernism and the development of the postmodern novel in our country and disclosed postmodern elements in novels of the Tayfun Pirselimoglu.