Tayfun Pirselioğlu'nun hikayelerinde yapı ve tema
Analysis of Tayfun Pirselimoğlu's stories in terms of structure and theme
- Tez No: 991168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ÖZDARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, Tayfun Pirselimoğlu'nun hikâyelerinin yapı ve tema bakımından ayrıntılı olarak incelenmesi ve yazarın sanat anlayışına bağlı olarak bunların ele alınış biçimini göstermektir. Tiyatro, sinema, hikâye, roman gezi yazısı gibi farklı türlerde eserler veren yazarın bu zamana kadar yazmış olduğu üç hikâye kitabı vardır. Bu hikâyeler: Otel Odaları, Harry Lime'ın En Yeni Hayatları ya da Üçüncü Adama Övgü ve Çölün Öbür Tarafı'dır.“Tayfun Pirselimoğlu'nun Hikâyelerinin Yapı ve Tema Bakımından İncelenmesi”başlıklı bu çalışma, giriş ve kaynakça dışında iki ana bölümden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde hikâye türünün tarihsel gelişimi, dünya ve Türk edebiyatındaki yeri ve örnekleri, Tayfun Pirselimoğlu'nun Türk edebiyatındaki hikâyeciliği yönüyle yeri ve önemi anlatılırken çalışmanın ilk bölümünde Tayfun Pirselimoğlu'nun hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Pirselimoğlu'nun hikayeleri, yapı ve tema bakımından incelenmiştir. Hikâyeler yapı bakımından olay örgüsü, anlatıcı ve bakış açısı, şahıs kadrosu, zaman, mekân açısından her eser özelinde ayrı ayrı ele alınmıştır. Pirselimoğlu'nun hikâyelerinde temalar kendi içerisinde bireysel ve toplumsal temalar olarak tasnif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine Tayfun Pirselimoğlu's short stories in detail in terms of structure and theme, and to demonstrate how they are approached in accordance with the author's artistic approach. The author, who has produced works in various genres including theater, cinema, short stories, novels, and travel writing, has written three short story collections to date. These stories are: Hotel Rooms, Harry Lime's Newest Lives or In Praise of the Third Man, and The Other Side of the Desert. This study, titled“An Analysis of Tayfun Pirselimoğlu's Short Stories in Terms of Structure and Theme,”consists of two main sections, excluding an introduction and bibliography. The“Introduction”section discusses the historical development of the short story genre, its place and examples in world and Turkish literature, and the place and importance of Tayfun Pirselimoğlu as a short story writer in Turkish literature. The first section provides information about Tayfun Pirselimoğlu's life, literary personality, and works. The second section examines Pirselimoğlu's short stories in terms of structure and theme. The stories are structured and analyzed separately for each work, in terms of plot, narrator and point of view, cast of characters, time, and setting. The themes in Pirselimoğlu's stories are categorized as individual and social.