Füruzan'n roman ve hikâyelerinde modernist unsurlar
Modernist elements in novel and story of Füruzan
- Tez No: 421484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SECAATTİN TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma romana yansımasının sınırları kesin olarak çizilememiş olan modernizmin genel hatlarını belirleme ve romana yansıyan teknik unsurları ortaya koyabilme amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmanın bir diğer amacı ise belirlenen modernist unsurların Füruzan'ın öykü ve romanlarındaki örneklerine ulaşmaktır. Genel manada üç kısımdan oluşan çalışmamızın giriş kısmında modernizmin doğuşu ve modernizm teorisi hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Birinci bölümde yazarın kısa biyografisi verilip eserleri tanıtıldıktan sonra ikinci bölümde eserlerine yansıyan modernist unsurlar ele alınmış ve örneklendirilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise modernizmin teknik unsurları ele alınmış sonrasında yine Füruzan'ın eserlerinden örneklerle bu unsurlar açıklanmıştır. Çalışmamızın Füruzan'ın eserlerine bakış noktasında katkı sağlamasını ve modernizmin Türk edebiyatına yansımaları konusunda da aydınlatıcı olmasını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
This work is preparad to delermine genaral outlines of modernism of which reflection to novel couldn't been drawn definitely and to put forward technical element reflected to novel. Another aim of work is to receive examples of determined modernism elements in Füruzan's story and novels. Genaraly, in introduction of ourwork which consists of three parts, detailed information is given about birth of modernism and theory of modernism. At first part after giving a brier biograpy of writer and introducing her works, at second part modernist elements that reflected to her works were discussed and illustrated. At third and last part of work technial elements og modernism were dicussed then these elements were explanied with examples from Füruzan's works. We hope that ourwork will be acontribution at apoint view to Füruzan's works and reflective about reflections of modernism in Turkish literature.