Tekstil deseni oluşturmada üretken 'generative' yöntemler
Generative methods on creating textile pattern
  1. Tez No: 421516
  2. Yazar: AYŞEGÜL DAMLA YÜCEBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. F. DİLEK ALPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
''Tekstil Deseni Oluşturmada Üretken 'Generative' Yöntemler'' başlıklı çalışma, dijital teknolojilerin sunduğu hesaplamalı ve üretken tasarım yöntemlerinin düşünsel temellerini oluşturan bilimsel ve teorik çerçevenin çizildiği ve karmaşıklık olgusunun tanıtıldığı giriş bölümüyle başlamaktadır. Tezin birinci bölümünde, Hesaplamalı yöntemlerin tasarım alanında kullanımı hakkında bilgi verilerek, sunduğu düşünce biçimi olan Algoritmik Düşünce tarif edilmiştir. Üretken tasarımın tanımı yapılarak, üretken tasarımın metodolojisi ve üretken olmayan tasarım süreçleri ile arasındaki farklar ortaya konmuştur. Karmaşık desenlerin basit kurallardan yaratılması prensibine dayalı olan başlıca üretken tasarım yöntemleri incelenmiş, tasarım alanında ne amaçla kullanıldıkları hakkında bilgi verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, üretken yöntemlerde desen oluşturma süreci, karmaşık sistemlerin özellikleri üzerinden karakterize edilerek değerlendirilmiştir. Üretken yöntemlerin tekstil deseni tasarımına getireceği yenilikçi tasarım stratejilerinin araştırıldığı bu bölümde, tekstil alanında yapılan çeşitli proje ve araştırmalar hakkında bilgi verilmiş, disiplinlerarası işbirlikleriyle gerçekleşen çalışmalardan örnekler sunularak, üretken yöntemlerin tekstil alanında kullanım potansiyelleri araştırılmış ve sunduğu yenilikçi ifade biçimleri incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise, üretken yöntemler kullanan tasarımcıların özellikleri ve dijital tasarım ortamındaki yeni rolleri açıklanmış; tekstil alanında yenilikçi tasarımların oluşturulabilmesi ve diğer alanlarda varolan modellerin anlaşılabilmesi için disiplinlerarası yaklaşımların önemine değinilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Üretken, Tekstil Tasarımı, Desen, Algoritma, Karmaşıklık
Özet (Çeviri)
'Generative Methods in Creating Textile Pattern' titled research begins with the introduction part in which the scientific and theoretical frameworks that constitute the conceptual foundations of Computational and Generative Design methods are drawn and the Complexity phenomenon is introduced. In the first part, by providing information about the use of the Computational methods in design area, 'Algorithmic Thinking' as a way of thinking offered by these methods is described. By defining Generative Design, the generative methodology and the differences between the generative and non-generative design processes are revealed. The main Generative Design methods based on the principle of generating complex patterns from simple rules, are examined and information about what purposes they are used for is provided. In the second part, the generative process of creating patterns is characterized by the properties of complex system and evaluated. In this part which novel design strategies offered by generative methods for textile pattern designing are explored, information about various projects and researches in textile area is given. By presenting examples selected from studies carried out with interdisciplinary collaborations, the potential use of generative methods in textile area is investigated and innovative forms of expression were examined. In the final part, it is mentioned about the features of the designers who use generative methods and the new role in the digital design environment. Additionally, in order to create innovative design strategies in textile area and understand the existing models in other design areas, the significance of the interdisciplinary approaches is underlined. KEYWORDS: Generative, Textile Design, Pattern, Algorithm, Complexity.