Service specific expectations and evaluations of customers: A Study on Turkish airlines frequent flyer customers
  1. Tez No: 42153
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEYNEP BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
r>v ^T“W *-i- l Tezin amacı, Türk Hava Yolfan(THY) Özel Yoîcu'iannm(Frequent Flyer) hizmet beklentilerini ve servis kalitesi konusundaki algılarım araştırmak olarak belirlenmiştir. Ayrıca THY Özel Yolcu Programı'nın kuvvetli ve zayıf yönleri hakkında bilgi toplanmıştır. Hizmet beklentileri ve hizmet kalitesi konusundaki algi lamalarının ' belirlenmesi amacıyla THY Özel Yolcularının, demografik özellikleri araştırılmıştır. Ayrıca değişik türde kart sahipliği ve tek bîr hava yoluna bağlılık veya değişik hava yollarını denemek gibi özelliklerine bağlı olarak aralık analizi (gap analysis) yapılmıştır.{. ; L”,...-/.
Özet (Çeviri)
mBSTRACT A i The objectives of that research were to investigate the service specific expectations and service quality perceptions belonging to the frequent flyers of Turkish Airlines (THY). Also information is collected about strength and weaknesses of Special Passenger Program belonging to THY. In order to specify the expectations and service quality perceptions of the THY frequent flyers (f.f.), they were analyzed based on their demographic properties and a gap analysis is conducted based on.different types of f.f. card ownership and also based on their property of being loyal customers or trying different airlines. The study includes the review of literature and the field survey conducted ' in Private Waiting Lounge of THY. - The finding of the study shows that generally Vae satisfaction level of frequent flyers about the service criteria are lower than their expectations. But the place of THY in the market is equal to many big airline companies in the world according to their evaluations. - - ?_ - :: ' -;;; The lowest service quality score belongs to the criteria related with 'Being Sensitive to the Expectations of the Customer and Willingness to Help'.