Termal turizm işletmelerinin müşterilerce genel olarak değerlendirilmesi: Özel bir termal tesis müşterileri üzerinde bir araştırma
General evaluation of thermal tourism facilities by customers: A research on customers of a private thermal facility
- Tez No: 825809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ HALUK ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sağlık turizm faaliyetlerinin insan hayatındaki rolü ve önemi, her geçen gün artmaktadır. Sağlık turizmi kavramı ve bu kavram ile ilişkisi olan birçok araştırma konusu, başta turizm ve termal turizm olmak üzere birçok farklı bilim alanından araştırmacıların yoğun ilgisini çekmektedir.Talep ve beklentileri ölçmek, işletmeler için büyük önem taşıyan bir süreçtir. Bu süreç, işletmelerin müşteri odaklı olmalarını sağlamak, hizmet kalitesini artırmak, rekabet avantajı elde etmek ve müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla gerçekleştirilir. Termal turizm işletmeleri de bu bağlamda müşteri memnuniyetini ve işletme performansını artırmak için talep ve beklentileri doğru tespit etmeli ve bu doğrultuda stratejiler geliştirmelidir. İşletmeler, süreli değişime uğrayan talep ve beklentilere uyum sağlayarak rekabet avantajını sürdürebilirler. Müşteri memnuniyeti arttıkça müşteri sadakati artar, olumlu ağızdan ağıza pazarlama etkisi oluşur ve işletme karlılığı artar. Bu nedenle, işletmelerin talep ve beklentileri ölçmek ve bu doğrultuda stratejiler geliştirmek, başarılı bir işletme yönetimi için kritik bir adımdır. Çalışmanın amacı termal turizmin müşterilerinin bölgesel ve genel sistem değerlendirmelerini daha iyi bir şekilde tutmak ve analiz etmektir. Araştırma, özellikle belirli bir özel termal tesiste müşteri kitlesi üzerinde yoğunlaşarak, müşteri deneyimlerini ve değerlendirmelerini çeşitli perspektiflerden incelemeyi hedeflemektedir. Araştırma Yöntemi: Araştırma, güzel ve nitel araştırma yöntemlerini içermektedir. Nicel yöntemde, termal üretim anketleri dağıtılmış ve bu anketler aracılığıyla müşteri yoğunluğunun, hizmet kalitesinin, tesis imkânlarının, kişisel değişim gibi faktörlerin ölçülmüştür. Nitel yöntemde ise, seçilmiş olan analizler, yaygın olarak yaşananlar, görünümler ve özelliklerin ayrıntılı perspektifleri elde edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya göre, özel termal oda müşteri kitlesi genel olarak yüksek bir memnuniyet düzeyine sahiptir. Müşteri dağılımının temel özellikleri arasında hizmet kalitesi, termal havanın sunmuş olduğu olanaklar (spa, yemek, konaklama gibi), hijyen standartları ve kişisel yaşam yer almaktadır. Müşteriler ayrıca doğal olarak doğal ortamda, termal sıcaklık kalitesi ve genel atmosfer gibi unsurları da olumlu yönde değerlendirmişlerdir. Sonuçlar ve Öneriler: Araştırmanın sonuçları, termal müşteri kitlesi tarafından genel olarak olumlu bir şekilde değerlendirildiğini göstermektedir. Müşterilerin büyük oranları, sunduğu hizmet seçenekleri ve tesis olanaklarını olumlu bir şekilde değerlendirmiştir. Ayrıca, iklim koşullarının süresi ve kişisel değişimlerin artışının arttığı görülmektedirAraştırmanın sonuçları, termal turizmin müşterinin artırıldığı ve işletildiği için çeşitli alanlardaki gelişmelerin olduğunu göstermektedir. Bu sistematik, aşağıdaki programların çalışmaları esas alınarak sunulmaktadır: Hizmet Kalitesi ve Personel Eğitimi: Tesisin hizmetinde daha da artırmak için kişisel eğitim ve geliştirme programları oluşturulmalıdır. Personelin misafirlerine daha iyi hizmet sunması sağlanarak memnuniyet düzeyi artırılabilir. Kişiselleştirilmiş Deneyimler: Misafirlerin farklı tercihleri ve özellikleri bulunabilir ve buna göre kişiselleştirilmiş deneyimler sunmak, tekil müşteri kapsamı önemli ölçüde arttırılabilir.
Özet (Çeviri)
The role and importance of health tourism activities in human life are increasing day by day. The concept of health tourism and its relationship with various research topics have attracted significant attention from researchers in many different fields, particularly in tourism and thermal tourism. Measuring demand and expectations is a crucial process for businesses. This process is carried out with the aim of making businesses customer-centric, improving service quality, gaining a competitive advantage, and ensuring customer satisfaction. Thermal tourism businesses, in this context, should accurately identify the demands and expectations of their customers and develop strategies accordingly to enhance customer satisfaction and business performance. Businesses can sustain their competitive advantage by adapting to changing and evolving demands and expectations. As customer satisfaction increases, customer loyalty grows, positive word-of-mouth marketing effects emerge, and business profitability improves. Therefore, measuring demand and expectations and developing strategies in line with them are critical steps for successful business management. The purpose of the study is to better capture and analyze the regional and overall system evaluations of customers of thermal tourism and to focus on customer experiences and evaluations from various perspectives, particularly in a specific private thermal facility. Research Methodology: The research encompasses both quantitative and qualitative research methods. In the quantitative method, thermal production surveys were distributed to measure factors such as customer density, service quality, facility amenities, personal changes, etc. Through the qualitative method, detailed perspectives on selected analyses, common occurrences, views, and characteristics were obtained. Findings: According to the research, the customer base of private thermal room services generally exhibits a high level of satisfaction. Key attributes among customer distribution include service quality, amenities offered by the thermal environment (such as spa, dining, accommodation), hygiene standards, and personal comfort. Customers also positively evaluated aspects such as natural surroundings, thermal temperature quality, and general atmosphere. Conclusions and Recommendations: The results of the study demonstrate that the customer base in thermal tourism is generally positively evaluated. A significant proportion of customers rated service options and facility amenities positively. Furthermore, there is an increase in the duration of climatic conditions and personal changes. The study's findings indicate various improvements in different areas due to enhancements in thermal tourism and customer management. This systematic approach is presented based on the following programs: Service Quality and Staff Training: Personal training and development programs should be established to further enhance service quality at the facility. Improving staff's ability to serve guests can lead to increased satisfaction levels. Personalized Experiences: Offering personalized experiences based on guests' unique preferences and characteristics can significantly enhance individual customer engagement.