Uluslararası halkla ilişkiler bağlamında yumuşak güç: İç hedef kitle üzerine bir araştırma
Soft power on the context of international public relations: A research on internal target group
- Tez No: 421531
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL TANYERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Soğuk savaş döneminden itibaren değişmeye başlayan diplomasi anlayışı, sadece devletler arasında yürütülen faaliyetler olmaktan çıkarak ilgili ülkelerin halklarıyla da iletişim kurmak ve bu iletişimi yönetmek gibi çeşitli gereklilikleri de ortaya çıkarmıştır. Dünya genelinde demokrasiyle yönetilen ülkelerin artması, hükümetlerin dış politika kararlarında kendi vatandaşlarının görüşlerini de dikkate almalarına yol açmıştır. Bu bağlamda hükümetler yumuşak gücü önemsemeye başlamışlar ve dünya kamuoyunda ülkelerinin yumuşak gücünü arttırmak için uyguladıkları faaliyetlerini yoğunlaştırmışlardır. Bu doğrultuda Türkiye de son dönemde kurmuş olduğu çeşitli kurum ve kuruluşlar aracılığıyla yumuşak gücünü arttırmaya başlamıştır. Tezin araştırma kısmında Türkiye'nin artan yumuşak gücünün, Türkiye'nin iç hedef kitlesini oluşturan T.C. vatandaşlarında ve spesifik olarak da Kayseri ilinde yaşayan vatandaşlarda farkındalık düzeyi, anket yöntemi kullanılarak SPSS 16.0 programı aracılığıyla ölçülmeye çalışılmıştır. Vatandaşların hangi konularda nasıl düşündükleri ve devletin Türkiye'nin yumuşak gücünü arttırmaya dönük çabalarına ve özel iştiraklerin faaliyetlerine ne ölçüde destek verdikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu alanla ilgili iç hedef kitle üzerine daha önce bir çalışma yapılmamış olması tezi orijinal kılmaktadır. Konuyla ilgili çalışma yapmak isteyen araştırmacılar için kaynak oluşturabileceği öngörülmektedir. Araştırmaya katılan vatandaşların büyük bir kısmının Türkiye'nin yumuşak gücünü arttıran kurum ve kuruluşlar hakkında çok az bilgi sahibi olduğu ancak Türkiye'nin yumuşak gücünü arttırması için yapılan yardımları ve faaliyetleri destekledikleri, Türkiye'nin dünya genelindeki imajının daha olumlu hale gelmesi için yürütülen çalışmaların arttırılması gerektiğini düşündükleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Comprehension of diplomacy which has begun to change since cold war era, is not just the activities between states anymore. It also brings out the necessities such as communicating with the publics of the countries concerned and manage this communication. The increase of countries governed by democracy worldwide, caused goverments to mind their own citizen's oppinion on the decisions of foreign policies. On this context goverments began to give importance to soft power and intensified the practises to increase soft power of their countries on the public oppinion worldwide. According to this, Turkey also began to increase soft power by the cooperations that recently established.. In the research chapter, the awareness level of increasing soft power of Turkey is studied to survey on Turkish citizens and specifically the citizens who live in the city Kayseri by using the program SPSS 16.0. It's tried to bring out how the citizens think in which topics and how much they support the goverment's efforts to increase Turkey's soft power and the private sectors practises. It makes the thesis original that there is not a research about the internal target group about this topic. It's foreseen that this study can be used as a reference for the further researches. Its' achieved that most of the citizens who attended the research have a very little knowledge about the cooperations which increases soft power of Turkey but they support donations and activities that is made to increase Turkey's soft power . They also think that the works should be increased for the image of Turkey to be more positive worldwide.