Esnaf ve sanatkârların finansal sorunları: Gümüşhane ilinde bir uygulama
Finansal problems tradesman and craftsman: Gümüşhane an application i̇n the province
  1. Tez No: 421655
  2. Yazar: TUĞBA KABADAYI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER VELİ ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Esnaf ve Sanatkârlar kesiminin kendine özgü yaşadığı sorunların bilimsel perspektiften incelenerek, uygulanabilir çözümler üretme ve ilgili otoritelerin konuya olan ilgisini arttırabilmek amacıyla bu çalışmada Gümüşhane Esnaf ve Sanatkârlar odasına ve Ticaret Sanayi odasına kayıtlı Esnaf ve Sanatkârların yaşadığı finansal sorunlar irdelenmektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Esnaf ve Sanatkârlar kavramının doğuşu, Esnaf ve Sanatkâr kavramı, özellikleri, sınıflandırılması ve örgütlendirilmesi irdelenmiştir. İkinci bölümde, Esnaf ve Sanatkârların finansal sorunları üzerinde durulmuştur. Mevzuattan kaynaklanan, eğitimden kaynaklanan, vergiden kaynaklanan, sosyal güvenlikten kaynaklanan, istihdamdan kaynaklanan sorunlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde Gümüşhane il merkezinde faaliyet gösteren Esnaf ve Sanatkâr üzerinde bir anket çalışması yapılmış, bu anket sonuçlarına ilişkin bulgular ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Çalışma evrenini Gümüşhane il merkezinde yaşayanlar oluşturmaktadır. Örnekleme yöntemi kolayda örnekleme yöntemi ile seçilmiş ve uygulanmıştır. Araştırma için 300 adet anket formu çoğaltılmış yüz yüze görüşme tekniği ile doldurulmuştur. Elde edilen bulgulara göre Gümüşhane il merkezinde sermayesi kısıtlı olan esnaf, vergi oranlarının yüksekliğinden yakınmaktadır. Ödenecek primlere göre emekli aylıklarının yetersizliğinden yakınılmaktadır. Nitelikli eleman bulma sıkıntısı yaşandığı sonucuna ulaşılmış ve aynı bölgede çok sayıda aynı sektörde çalışan iş yeri bulunmasından yakınıldığı sonucuna ulaşılmıştır. İl merkezinde kurum ve kuruluşlarla olan iletişim zayıflığı söz konusudur.
Özet (Çeviri)
In this study it is examined that financial problems which craftsmen and artisans have stated to Gümüşhane Chamber of Craftsmen and Artisans, with the aim of creating practical solutions and increasing interest of concerned authorities on the topic by analyzing specific problems of Chamber of Craftsmen and Artisans through scientific perspective. This study is consisted of three parts. In the first par; the origin of Craftsmen and Artisans' concept, term of Craftsmen and Artisans, characteristics, classification and organization of concept of Craftsmen and Artisans were examined. In the second part; it is emphasized on financial problems stemmed from laws and regulation, education, tax, social security and accession. In the third part; a survey was done on Craftsmen and Artisans operating In the centrum of Gümüşhane and given place to the findings and evaluations related to the results of this survey. Study cosmos is composed of people who live in the centrum of Gümüşhane. The method of exemplification is chosen randomly with stratification method and executed. For this research, three hundred of questinaire forms were copied and filled in by the way of face-to-face. According to the findings; craftsmen with restricted capital in the centrum of Gümüşhane complain about the rise of tax rates. They grumble deficiency of the retirement pays. As a result; it is found that main problems are difficulty of finding qualified employee and so much workplaces in the same sector in the same area. Finally; it is emphasized that communication impotance with the agencies and institutes in the centrum of Gümüşhane is one of the basis issues.