Arap Baharı sonrası Ortadoğu'daki statüko karşıtı yapılanmaların Türkiye'nin güvenlik stratejilerine etkileri
Arab Spring after antistructuring of the status qua in the Middle East effect of Turkey's security strategy
- Tez No: 421674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM BATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışmasında, Arap Baharı sonrasında büyük öneme sahip Ortadoğu'da ortaya çıkan statüko karşıtı yapılanmaların Türkiye'nin güvenlik politikalarına etkileri anlatılmaya çalışılmıştır. Ortadoğu, sahip olduğu jeopolitik ve jeostratejik konumu nedeniyle tarih boyunca büyük devletlerin öncelikli hedefi olmuştur. Güvenlik ve güvenlik stratejileri tanımları yapılarak Türkiye'nin güvenlik stratejisinin inşasındaki anayasal süreç incelenmiştir. Türkiye'nin coğrafi boyutu, ulusal menfaatleri ve hedefleri doğrultusunda, ulusal güvenlik ortamını olumsuz etkileyen unsurlar belirtilmeye çalışılmıştır. Ortadoğu coğrafyası, en eski yerleşim yerlerinden biri olarak her dönemde önemli olmuştur. Bölgede yaşanılan süreçten her ülkenin etkilenmesiyle birlikte ülkelerin, kıtalar arasında bir köprü konumunda olan bu bölgede söz sahibi olabilmek için çok büyük mücadeleler vererek politikalar geliştirmiştir. Bölgemizde meydana gelen her türlü istikrarsızlık ve çatışma, başta bölge ülkeleri olmak üzere bölge dışı büyük güçler vasıtasıyla da tüm dünyayı etkileyen ve meşgul eden bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'den farklı olarak ABD, Rusya, AB'nin güvenlik stratejileri ile güvenlik tehditleri boyutuna yaklaşımları çalışılmıştır. Arap Baharı'ndan etkilenen bölge ülkelerine Türkiye'nin yaklaşımı sorgulanmıştır. Güvenlik stratejileri açısından birbirinden farklı pek çok risk faktörünü beraberinde getirmiştir. Türkiye gibi stratejik açıdan önemli konuma sahip bir ülke için güvenlik, gündemi meşgul eden önemli bir hal almıştır. El-Kaide, DEAŞ, Hizbullah, Müslüman Kardeşler, PKK/PYD, El-Nusra, Özgür Suriye Ordusu, Sünni-Şii Çatışmaları gibi ortaya çıkan statüko karşıtı yapılanmalar bölgede mevcut fay hatlarına ve dinamiklere farklı boyutlar eklemiştir. Türkiye'nin bölgesel stratejisindeki güvenlik politikalarının baskın olacağı, her bir dinamiğin ağırlığının bölge ülkelerinde değişiklik göstereceği bakış açısıyla değerlendirilerek bu yöndeki soruların cevaplarına erişilmesi ve bu konudaki boşluğun doldurulması hedeflenmiştir. Anahtar Kelimeler Arap Baharı, Örgütsel Yapılanma, Güvenlik Politikaları, Bölgesel Strateji, Ortadoğu
Özet (Çeviri)
In this study, the anti-Arab status quo in the Middle East appeared after spring embodiments are of great importance to Turkey's security policy effects will be studied. The Middle East, the largest state -owned due to its geopolitical and geostrategic position throughout history has been the primary targets. The constitutional process has been examined in the construction of Turkey's security strategy by making the definition of safety and security strategy. Turkey's geographical size, in accordance with national interests and objectives, the factors adversely affecting the national security environment has tried to be specified. Middle East geography was an important period in every one of the oldest settlements. The process with the affected countries in the region experienced in each country, which is a bridge between continents has developed many policies giving great fight to have a say in this Regional Geography. All kinds of instability and conflict in our region, occurring outside the region , including neighboring countries, particularly affecting the whole world has become preoccupied by the great powers and subject. In this study, unlike Turkey and the US, Russia, approaches to security threats to the EU's security strategy dimensions were studied. Turkey's approach to the region affected by the Arab Spring countries were questioned. From one another in terms of security strategy has brought many different risk factors. Security for a country with strategically important locations such as Turkey, has occupied an important agenda of the state. Al-Qaeda, DEAŞ, Hezbollah , the Muslim Brotherhood, the PKK/PYD El Nusr to the Free Syrian Army , the Sunni-Shiite conflict, such as the emerging status quo anti- organizational structuring existing fault lines in the region and add different dimensions to dynamic. Turkey's security Politicies will be dominant in the regional strategy, aimed evaluated with a view to show a dynamic change in the weight of each country in this direction be reached to answer questions and to fill the gaps in this regard. Keywords The Arab Spring, Organizational Structuring, Security Politicies, Regional Geography, Middle East