KOBİ yöneticilerinin finansal okuryazarlık düzeylerinin belirlenebilmesine yönelik bir araştırma: İzmir ili örneği
A research on determination of financial literacy levels of SME managers: Province sample
- Tez No: 421673
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ATTİLA ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Sunulan tez çalışmasının amacı, İzmir İlinde faaliyet gösteren kobi yöneticilerinin finansal okuryazarlık düzeylerinin belirlenebilmesidir. Türkiye ve dünyadaki yapıların çoğunluğunu küçük ve orta ölçekli işletmelerin oluşturduğu söylenebilir. Söylenemeyen veya söylenmesi yeterli görülmeyen bilgi ise, küçük ve orta ölçekli işletmelerin sorumlu aktörü olan, yöneticilerindeki finansal bilgi eksikliğinin dile getirilmeyişi olarak düşünülmektedir. Araştırma çalışmasının başlangıç noktasını oluşturan bu düşünce, sonraki aşamalarda yürütülen tez çalışmasının amacını oluşturmaktadır. Yaşanılan finansal çağın neredeyse her aşamasında yer alan kobilerin sürekliliği ve bunun için gerekli olduğu varsayılan 'finansal okuryazarlık düzeyinin' önemi bu çalışmada anlatılmaya çalışılan öğelerdendir. Nitekim, finansal hayatın çoğunluğu, büyük olmayan işletmeler tarafından yönlendirilmektedir. Bu durum, kobi' lerin finansal anlamda ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Kobi' lerin en büyük sorununun 'finansmana erişim' olduğu göz önüne alındığında, kobi' lerin sürdürülebilirliğinde etkin bir role sahip olan 'kobi yöneticileri' nin finansal okuryazarlık düzeyinin de aynı oranda önem taşıdığı, öngörülebilir. Dolayısıyla yürütülen tez çalışmasında, İzmir İlinde faaliyet gösteren kobi yöneticilerinin finansal okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesine yönelik bir uygulama süreci sunulmaktadır ve tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the presented study, it can determine the level of financial literacy of SME managers operating in Izmir Province. Turkey and the world said to constitute the majority of the structure of small and medium-sized enterprises. The information is not deemed satisfactory and unspoken or said, that small and medium-sized enterprises responsible actors, directors are considered to be expressed in getirilmeyiş lack of financial information. This idea forms the starting point of the research work is the aim of the thesis carried out at a later stage. Located continuity of SMEs at all stages and almost experienced in the financial era is supposed to be necessary for this 'level of financial literacy' among the elements that tried to explain the importance of this work. Indeed, the majority of financial life is guided by big businesses are not. In this case, SME 's financial sense to show how important it is. SME 's biggest problem of' access to finance 'Given that, SMEs having an active role in the sustainability of' SME managers' s financial literacy level of the same ratio in importance, predictable. Therefore conducted the study, Izmir application process are available for determining the level of financial literacy of SME managers operating in the province and the thesis consists of three parts.