Termal turizm potansiyelinin bölgesel kalkınmada ekonomik rolü: Ilgın Termal Tesislerinde bir uygulama
Economic role of thermal tourism potential in regional improvement: An aplication for Ilgın Thermal Facilities
- Tez No: 421684
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASİN BİLİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde, dünya ülkelerinin bölgeleri arasında olduğu gibi Türkiye'de de bölgeler arası gelişmişlik farkları bulunmaktadır. Turizm sektörü son dönemlerde bu farkların azaltılmasında önemli bir aracı rolündedir. Özellikle ekonomik ve sosyal etkileri bölgesel katkılar açısından dikkatle incelenmektedir. Bölgesel kalkınmanın hedeflendiği destinasyonlar alternatif turizm çeşitleri ile rekabet edebilirliklerini ön plana çıkarmayı planlamaktadırlar. Bu beklentiye cevap verebilecek alternatif turizm çeşitlerinden birisi de termal turizmdir. Termal turizm taklit edilemez doğal bir özelliğe sahip olmakla birlikte, insan sağlığına olan etkileri ile maddi anlamda ikame edilemez bir turizm çeşididir. Ilgın yöresi termal kaynaklarıyla değerlendirilmesi gereken bir destinasyon konumundadır. Çalışma, 2006 yılında termal turizm bölgesi ilan edilen Ilgın'ın termal turizm potansiyelinin bölge kalkınmasındaki etkilerini incelemeye yöneliktir. Tüketicilere yönelik anket ve mülakat uygulaması ile harcanan gelir, ürün algısı, tercihler, memnuniyet, bölgesel değer gibi konulardaki göstergeler elde edilmiştir. İşletmelere ve yerel yönetimlere yönelik mülakatlarla da, bölgesel katkı, ekonomik gelir, müşteri potansiyeli ve geleceğe yönelik bölgesel planlamalarla ilgili bilgilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there are regional development differences in Turkey, seemingly in many countries all over the World. And, recently tourism acts as an important role by reducing this differences. Particularly, economic and social effects of tourism is investigated rigorously. The destinations, aim to get regional developments, plan to bring their competitiveness foreground with alternative tourism types. Thermal tourism is the one of this anlternative that meets this expectations. Thermal tourism has both a unique nature and pecuniarily unreplaceable tourism potential. Ilgın has to be evaluated as a thermal tourism destination with thermal sources, as well. The study aims to examine the effects thermal tourism potential of Ilgın, has been announced as a thermal tourism area, on regional developments. A questionnaire and interview had been applied to the customers to get some indicators about spended income, product perception, preferences, satisfaction, destination value. By interviewing with enterprises and local governments, it was received informations about regional contribution, economic income, customer potential and future plans for destination.