Ortaokullarda okuma becerileri dersinin uygulama alanları: Kayseri ili örneği
Practice fields of reading skills lesson in secondary schools: Example of Kayseri
- Tez No: 421709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUDRET ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Nitel olarak yapılan bu çalışmanın amacı; 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren ortaokullarda uygulanan“Seçmeli Okuma Becerileri”dersine ilişkin öğretmen görüşlerini değerlendirmektir. Bununla birlikte dersin uygulanması sürecinde kullanılan yöntemler ile öğretmen ve öğrencilerin karşılaştıkları sorunları belirlemek, bu sorunlara çözüm önerileri sunmak ve dersin verimliliğini artırmaya yönelik tespitlerde bulunmak da çalışmanın amaçları arasında yer almaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda öğretmenlere yarı yapılandırılmış açık uçlu sorulardan oluşan görüşme formu uygulanmıştır. Bu araştırma; Kayseri ilinin Kocasinan, Melikgazi ve Talas merkez ilçelerinde yer alan 14 farklı ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, bu okullarda görev yapmakta olan ve aynı zamanda“Seçmeli Okuma Becerileri”dersine giren 24 Türkçe öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden tipik durum örneklemesi esas alınarak oluşturulmuştur. Görüşme yoluyla elde edilen araştırma verileri betimsel analiz kullanılarak incelenmiştir. Araştırma sonucunda,“Seçmeli Okuma Becerileri”dersinin okuma eğitimi açısından oldukça gerekli olduğu görülmüştür. Bunun yanında uygulama sürecinde okuma becerisinin geliştirilmesi için farklı yöntemler kullanılmasına rağmen öğretmenlerin kaynak ve materyal konusunda sıkıntı yaşadığı, öğretim programının yenilenerek etkinlik ağırlıklı bir ders kitabı hazırlanmasının gerekli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this resarch which was done qualitatively is to evaluate the teacher's views about the“Selective Reading Skills”class which was studied in secondary schools beginning from 2012-2013 academic year. Apart from this, identifying the methods that the teachers use and the problems that the student face during the study of this lesson, offering solutions to solve these problems and making observations to increase the productivity of this lesson are included in the aim of this research. With these aims in mind, and interview form which consists of open ended questions are given to the teachers. This research was performed in 14 different secondary schools that are in the different disticts of Kayseri like Kocasinan, Melikgazi and Talas. Study group of this resarch includes 24 Turkish teachers who work in these schools and teach“Selective Reading Skills”lesson. Study group is created based on typical situation sampling method that is one of the purposeful sampling methods. Resarch data, which was obtained thorough interviews, is analyzed with the use of descriptive analysis. After the research, it can be seen that“Selective Reading Skills”lesson is very neccessary for reading education. Furthermore, it is determined that although different methods are used to imporve the reading skills during the lessons, teacher have probems finding materials and sources, and creating a new cousebook that is more activity based by renewing the cirriculum is necessary.