Toplumsal baskı ve batıl inançların kadın üzerindeki etkisinin Türk sineması kapsamında incelenmesi
Investigation of the impact of social pressures and superstition on women in Turkish cinema perspective
- Tez No: 421747
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NİGAR ÇAPAN KAVRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde, Türk sinemasındaki kadın karakterlerin içinde bulunduğu psikolojik şiddete dikkat çekilmek istenmiştir.Toplumsal baskı bu şiddetin temelini oluşturmaktadır. Türk sineması kadın karakterleri, Türk Toplumunun aynasıdır. Bu yüzden tezde Türk toplum incelemesi önemli yer tutmaktadır. Kadın hem aile, hem toplumun temel yapısını oluşturur ve kadın üzerindeki şiddet maalesef ki tüm toplum gelişimi olumsuz etkiler. Türk Sinemasında kadın karakterlerde genelde tıpkı toplumdaki gibi baskı altında ve acı içindedir. Bu tezde bu karakterlerin hangi baskılar altında oldukları ve baskıların kaynakları incelenmiştir. Çeşitli filmlerdeki kadın karakterlerden örnekler verilerek Türk toplumunun yapısı gözler önüne serilmiştir. Kadının toplumda da daha değerli olması için Türk sinemasının nasıl bir yol izlemesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we want to take attention to the psychological violence on women and effected from the woman figure in turkish cinema because psychological violence is as much as important as the physical violence. Woman figure in Turkish cinema is the mirror of the women in the society. For that reason investigation of Turkish society takes some chapters. The basic structure of either family or society is woman, for that reason violence on the women effects the evolotion of society in bad way. Woman figures in Turkish cinema is under pressure and violence like in the Turkish society. Women characters from some movies are analysed as an example as the structure of turkish society. We investigated the pressure of the society and source of that pressure In this thesis we want to light a way to Turkish cinema about how to increase the value of the women in the society.