Umdetü'l - Hakayık birinci cilt transkripsiyon
Transcri̇pti̇on of Umdetu'l - Hakayık volume I
  1. Tez No: 421763
  2. Yazar: BİRSEN KARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
1838 yılında İstanbul'da doğan Süleyman Hüsnü Paşa, Harbiye Mektebi'nden mezun olmasının ardından Karadağ Harekâtına katılmıştır. İlk görevi bu askeri harekât olan Süleyman Hüsnü Paşa, burada Derviş Mehmet Paşa kuvvetlerine katılmıştır. İskorbüt ve bağırsak hastalıkları ile uğraşan, morali bozuk ve sürekli şikâyet eden askerlerden oluşan taburlarla karşılaşan Süleyman Hüsnü Paşa, kendini iki görev mükellef görür. Bunlaradan birincisi, askerin sıhhat ve afiyetine çalışmak; İkincisi ise askerin ahlak yapısı ve moralini düzeltmekti. Umdetü'l-Hakayık adlı eserinde Karadağ harekâtının askeri cephesini zafer ve çekişmeleri ile birinci elden kaynak olarak karşımıza çıkarmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Süleyman Hüsnü Paşa, Karadağ, Umdetü'l-Hakayık, Derviş Mehmet Paşa, İskorbüt
Özet (Çeviri)
Süleyman Hüsnü Pasha, born in 1838 in İstanbul, participated to the Karadağ (Montenegro) Campaign following his graduation from Harbiye Mektebi (School of Warfare). In his first mission, Süleyman Hüsnü Pasha joined here to the forces of Derviş Mehmet Pasha. Encountering with soldiers who were suffering from scurvy and indestinal diseases, demoralized and in a constant state of complaint, Süleyman Hüsnü Pasha considered himself charged with two missions. First, try to improve health and mood of soldiers; and second, restore their manner and moral. In his work, Umdetu'l-Hakayık, he presented the military aspect of Karadağ Campaign with its victories and struggles as a primary source. KEYWORDS: Süleyman Hüsnü Pasha, Karadağ (Montenegro), Umdetu'l-Hakayık, Derviş Mehmet Pasha, scurvy.