Inflexible firm commitments, operating leverage risk and expected returns
Esnek olmayan şirket yükümlülükleri, operasyonel kaldıraç riski ve beklenen getiriler
- Tez No: 421788
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KÜRŞAT AYDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İşgücü şirketin en önemli kaynaklarından birisidir. Şirketler işçilere işgücünün kullanımı karşılığında maaş öder. Operasyonel kiralama, şirketler için dışarıdan en büyük kaynak sağlama methodudur. Maaşlar ve operasyönel kira giderleri şirketlerin kaynak akımında önemli bir yer tutar. Bu tezde, sabit gider sayılabilecek işgücü ve operasyonel kira giderlerinin şirket riskini ve getirilerini nasıl etkilediğini ele alacağız. Tezin üç bölümü empirik olarak giderlerin esnekliğinin, nakit akımının ekonomik gelişmelere duyarlılığının ve operasyonel kaldıraç riskinin birbiriyle olan ilişkileri incelenecektir. İlk bölüm daha fazla operasyönel kira giderleri olan şirketlerin daha çok beklenen getirileri olduğunu gösterir. Ayrıca bu getiri farkı ekonomik dalgalanmaların tersine hareket eder. Tezin ikinci bölümünde sanayi şirketlerinde sektöre göre iş gücü yoğunluluğunun, şirketin getirileriyle olan ilişkisi gösterilir. Tezin üçüncü bölümünde, özkaynak riskliliği zımni sermaye maliyeti hesaplamaları kullanılarak ölçülür. Göreceli olarak gelirlerde işgücü maliyeti çok olan şirketlerin daha fazla riskli olduğu gösterilir.
Özet (Çeviri)
Labor is one of the most important input to the firm. Firms pay wages to employees in return for their human capital. Operating leases are the largest source of external financing to the firm. Labor costs and non-cancellable operating lease expenses are two large claims on firm cash flows. This dissertation is focused on how these almost fixed costs affect firm risk and expected returns. Three essays empirically examine the links among cost inflexibility, cash flow sensitivity to business cycle and operating leverage risk. The first essay empirically documents that firms with more operating lease commitments earn a significant premium over firms with fewer commitments, and this premium is countercyclical. The second essay shows that a measure of firm's labor intensity relative to its industry is associated with higher equity returns for manufacturing firms. The third essay, using ex-ante implied cost of capital as a proxy for equity risk, shows that the firms that carry a relatively high labor share, have higher ex-ante discount rates.