Erzurum merkez ilçesi tarım işletmelerinde hayvancılığı geliştirme kredisinin etkinliği üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 421844
  2. Yazar: İHSAN PERTEV ÖZÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1981
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Araştırmanın amac , Erzurum Merkez İlçe'de, 1976 yılında 27 köyde, 71 tarım işl tmcsine Dünya Bankas ı ve T, C, Zirant Bankası'nca ortaklaşa verilen süt koyunculuğu kredilerinin , letmelerin üretim kaynaklar~ ve işletme neticeleri üzerindeki tkinli inin tesbit ve değerlendirilmes i ile ürün pazar amas ı ve pazurlnma ile ilgili olarak kooperatifçilik hareketlerinin incelenmesidir. Kredi çiftçilere , 1976 üretim yıl ı sonunda veril inden, etkisi 1977 üretim yı lında görülmeye şlam tır . Bu nedenle , 1976 üretim yıl ı kredi ön esi , 1977 yıl~ kredi sonras ı birinci yı l, 1978 yı lı da kredi onras ı ikinci üretim yılı olarak tesbit ve kabul edilmiştir . 1976 , 1977 ve 1978 üretim yıllarına ait veriler anketlerle , işletmelere gidilerek toplanmıştır . Ara tırınnda ilk olarak, ele al nan 71 tarım letmesinin kredi kullanımından önceki ekonomik durumları letme neticeleri i le t esbit dilmiştir . Tesbit edilen bu de erler, kredi sonrası birinci ve ikinci üretim yı ll ar ın a ait i letme neticeleri de erleri ile karşılaştı rıl arak kredinin i 9letmeler üzerindeki etkinliğinin tesbitine çalışıl mıştır . Etüd edilen 71 letme , arazi varlıklarına g··re 3 gruba eyrılmıştır . I . grupta 13 işletme yer almışt ır , Ar zi varlığı 101- 150 dönüm aras nda değişen bu grupta ortalama arazi genişliği 131. 2 dönümdür. II. grupt 31 şletme vard r ve arazi varlı , 151- 200 önüm arasında değ şmek edir . Ort alama araz i genişliği 170. 5 dönümdtir. III. grupta yer alan 27 işletmenin araz i varlığı , 201- 500 dönüm arasındadır ve ortalama genişlik 279. 8 dönümdür . 71 İşletm nin ortal am arazi varlı ı ise 204. 9 dönümdür.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine and evaluatc the effectiveness of the sheep feeding and dairy farming credits supp1ied jointly by the Agricu1tura1 Bank of Turkey and the World Bank in 71 farms in 27 vi11ages in the Centr ı District of Er zurum Province in the year 1976 , and to examine the marketing of farm products and the cooperative mavement with regard to marketing in the r egion . The effects of the credits were obser ved first at the baginning of 1977 , because the credits were given to the farmers towards the end of the 1976 production period . Therefore the year 1976 was considered as the pre- credit year whereas the years 1977 and 1978 were considered as the first and second post- credit years. The data on 1976,77 and 78 produotion period have been co11eoted through questionnaires on the farms . At the onset of the study the economioal conditions of the 71 farms before the credits were determined , and 1ater on the results were compared with that of post credit years in order to determine the effe ct of or dits on the performances of the farms . The 71 farms were divi ded into 3 groups ccording to the size of the land owned by each individua1 farmer. The size of the 1and in the first group is between 101-150 de.cars, There are 13 farms in this fir.at group . The average land size in this group is 131. 2 dekars. The 1and size in the second group is between 151- 200 decars. There are 31 farms in this group . The average farm size in this group is 170. 5 decars. The land size of the third group is between 201- 500 decars , There are 27 farms in this group . The average farm size in this group is 279, 8 decar. The overall average farm size of the 71 farms is 204. 9 decars. İn the pre- credit peri d on the average, 27 . 4% of the 1and was used as meadows , 16. 4% of the land was used for fodder crops~. l} .• O% was irrigated crop1and , 41. 2% was unirrigated. The aver age figures for the two post- credit years are as fo1lows ; 27 . % meadows , ~5 5% fodder crop1and ıı ı% irrigated cropland and 36 . 1% unirrigated cropland, In this period - 159 - unirri ated land has decreased while irrigated and fodderccropland has increased .