Germ hücreli testis tümörlerinde Maspin ekspresyonunun yeri ve anjiyogenezis faktörleri ile ilişkisi
Expression of Maspin in testis tumours with germ cells and its relation with angiogenesis factors
  1. Tez No: 421858
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN LEVENT PEŞKİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç:Testiküler Germ Hücreli Tümörler (TGHT) 15-40 yaş arası erkeklerde en sık görülen solid tümörlerdir. Germ Hücreli Tümörlerin patogenezi tam olarak bilinmemekle beraber, moleküler çalışmalarda genetik değişiklikler ile ilişkili olabileceği ileri sürülmektedir. Maspin serin süper ailesine ait bir serin proteaz inhibitörüdür. Maspin ekspresyonu meme, prostat ve kolon kanserleri gibi bazı tümörlerde azalırken, pankreas, over ve mide kanserlerinde artmaktadır. Bu çalışmada TGHT ile Maspin ve diğer prognostik faktörler (VEGF, p53, Ki-67, CD31) arasındaki ilişki araştırıldı. Material ve Metod: Testis tümörü nedeniyle orşiektomi yapılıp, germ hücreli tümör tanısı alan 32 hastanın (14 seminom, 18 seminom dışı germ hücreli tümör) orşiektomi materyali olan parafin blokları çalışma kapsamına alındı. Çalışma grubuna dahil edilen olguların örnekleri yeniden ışık mikroskobunda incelendi. Kullanılan kromojen nedeniyle kahverengi- turuncu boyanma pozitif kabul edildi. Sonuçlar:Seminom olgularının yalnızca 1 tanesinde maspin pozitif bulunurken, seminom dışı germ hücreli tümörlerden (SDGHT) 6'sında maspin pozitif boyandı. Maspin ile tümör evresi, boyutu ve AFP değerleri arasında istatistiksel fark saptanmadı. Ayrıca Maspin ile VEGF, Ki-67 ve CD31 arasında da anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Background/aim: We aimed to evaluate the importance of maspin expression in testicular tumors with germ cells, its effect on prognosis, and the relation with angiogenesis factors. Materials and methods: The paraffin blocks of the orchiectomy materials of 32 patients who had undergone orchiectomy due to testicular tumors were taken within the scope of the study. The specimens of the cases included in the study group were reexamined under light microscope. Results: While just one maspin-positive sample was found in the seminoma cases, maspin stained positively in 6 of the nonseminoma germ cell tumors (NSGCTs). No statistical difference was found between maspin and tumor stage, size, alpha fetoprotein values, vascular endothelial growth factor, Ki-67, and CD31. A statistically positive correlation was only determined between maspin and p53 (P < 0.001). Conclusion: Maspin protein, whose expression in some tumors is accepted as a poor prognostic factor, is also expressed in testicular tumors with germ cells. However, according to our study, it is difficult to say whether this protein is a favorable or poor prognostic factor in testicular tumors and to understand how the effect mechanism works. The positive correlation between maspin and p53 in the NSGCTs makes us think that maspin might have displayed an effect on the p53 pathway.