Genç erişkin ve erişkin asetabuler displazili hastalardaki pelvik üçlü osteotomi sonuçlarımız
  1. Tez No: 421861
  2. Yazar: MÜJDAT ADAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YALAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
SSK Okmeydanı Eğitim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde 12 Şubat 2001 – 25 Ağustos 2003 tarihleri arasında asetabuler displazi tanısı konulan 16 genç erişkin ve erişkin hastanın kalçasına pelvik üçlü osteotomi uygulandı. Olguların hepsi de kadındı. Takip edilen bu hastalardan son kontrollerine gelen 12 hastanın 16 kalçası, klinik olarak ve radyolojik olarak değerlendirildi. 4 hastada bilateral, 8 hastada da tek taraflı kalça displazisi mevcuttu. Kontrole gelen hastaların ortalama yaşı 25,3 (16-43) yıl, ortalama takip süreleri 16,3 (6-30) aydı. Opere edilen displazik kalçalı hastalarımızın hepsinde altta yatan patoloji, gelişimsel kalça displazisiydi. Tüm hastalar preop ve postop olarak Charnley'in modifiye ettiği Merle d'Aubigne-Postel sistemine göre değerlendirildiler Charnley'in modifiye ettiği Merle d'Aubigne-Postel değerlendirme sisteminde ağrı, yürüme fonksiyonu, toplam hareket açıklığı dikkate alınmıştır. Bu hastalarımızdan biri hariç diğerlerinde çok iyi sonuçlar aldık. Hasta memnuniyeti açısından da % 93 olumlu sonuç aldık. Hastalarımızdan birini postoperatif 6. haftada sebebi bilinmeyen bir şekilde kaybettik. Kontrole gelen diğer hastalarımızda ikinci bir cerrahi girişim gerektirecek önemli bir komplikasyona rastlanmadı. Tönnis'in pelvik üçlü osteotomi uygulaması, displazik kalçalı hastaların tedavisinde başarılı olan ve komplikasyonu az bir girişimdir
Özet (Çeviri)
Between dates 12 February 2001 - 25 August 2003, triple pelvic osteotomy were performed for 16 young adult acetabular dysplasia patients in Okmeydanı Training and Research Hospital, Orthopedics and Traumatology Clinic. All of cases were female. Sixteen hips of 12 patients, who came to last conrol at the followup, were evaluated by clinically and radiologically. Four patients had bilateral, 8 of them had unilateral acetabular dysplasia. Mean age of followed cases were 25,3 (range 16 to 43) years. Mean followup time were 16,3 (range 6 to 30) months. Underlying pathology for all patients who were operated dysplastic hips were developmental hip dysplasia. All patients were evaluated pre-operatively and post-operatively with Merle d'Aubigne-Postel system modified by Charnley. In this evaluation system pain, walking function, total range of motion were taken into account. All results were good except one case in this group. Patient satisfaction were measured 93% favorable. No significant complications, requiring a second surgery in our followup patients were happened. Application of triple pelvic osteotomy defined by Tönnis is efficient and low complication rated for treatment of hip displasia patients.