Erişkin asetabular displazili hastalarda periasetabular osteotomi operasyonunun sonuçlarının klinik ve radyolojik değerlendirmesi
Clinical and radiological evaluation of the results of periacetabular osteotomy operation in adult patients with acetabular dysplasia
- Tez No: 665082
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SERHAT YERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Asetabular displazi; femur başının anterior ve lateralinde belirgin yetersizlik, asetabular inklinasyonun artması ve kalça eklem merkezinin laterale kayması ile karakterize, asetabulumun çok plandaki deformitesidir. Erişkin asetabular displazi; genç erişkinlerde dejeneratif eklem hastalığına ilerleyebilen kalça bozukluğudur ve tedavi edilmezse 50 yaşına kadar %50 oranında sekonder OA ile sonuçlanabilmektedir. Asetabulumun femur başı ile olan uyumsuzluğunu düzeltmek amacıyla PAO ameliyatları yapılmaktadır. PAO ameliyatları ile hastalarda OA gelişimi önlenebilmektedir.Bu çalışmada PAO uygulanan hastalarda ameliyat sonrası klinik ve radyolojik sonuçlarının değerlendirilmesi, bunun klinik ve fonksiyonel durum ve yaşam kalitesine olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya Ocak 2008 ile Ağustos 2020 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Ve Travmatoloji Kliniği'nde asetabular displazi nedeniyle PAO operasyonu uygulanmış toplam 41 hasta dahil edildi. Verilerin analizi SPSS (Statistical Package for Social Science) for Windows 21.0 paket programında yapıldı.
Özet (Çeviri)
Acetabular dysplasia is a multi-plane deformity of the acetabulum, characterized by marked incompetence in the anterior and lateral of the femoral head, increased acetabular inclination, and lateral shift of the hip joint center. Adult acetabular dysplasia is a hip disorder that can progress to degenerative joint disease in young adults and, if left untreated, can result in secondary osteoarthritis in 50% of the patients up to age 50. Periacetabular osteotomy operations are performed to correct the incompatibility of the acetabulum with the femoral head. Osteoarthritis development can be prevented in patients with periacetabular osteotomy surgeries. The purpose of our study was; to evaluate the postoperative clinical and radiological results of the patients who treated with periacetabular osteotomy and to investigate its effect on clinical and functional status and quality of life.A total of 41 patients who treated with periacetabular osteotomy for acetabular dysplasia in Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine Orthopedics and Traumatology Clinic between January 2008 - August 2020 were included in the study. The Statistical Package for Social Sciences (SPSS for Windows, Version 21.0) was used for statistical analyses.