Glial tümörlerde dna piloidi, s faz fraksiyonu ve ki-67 proliferatif indeksi ile tümör derecesi ve prognoz arasındaki ilişki
Dna ploidy, s phase fraction and ki-67 proliferative index in glial tumors and their relations with tumor grade and prognosis
- Tez No: 421864
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF İNANÇ GÜRER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Glial tümörler en sık görülen primer beyin tümörleridir. Tüm santral sinir sistemi tümörlerinin %40-%50' sini oluştururlar. Tümör hücrelerinde DNA piloidi tayini yanısıra proliferasyon indeksi belirlenmesi birçok neoplazide olduğu gibi glial tümörlerde de prognoz ile yakından ilişkilidir. Bu amaçla immünohistokimyasal olarak Ki-67 proliferatif indeksi belirlenmesi, görüntü analiz yöntemiyle DNA piloidi ve SPF tayini kullanılabilecek yöntemlerdir. Bu amaçla 30 glial tümör vakasında DNA piloidi, SPF ve Ki-67 proliferatif indeksi tayini ile tümörlerin dereceleri arasındaki ve hastaların sağkalım süreleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Tümör dereceleri ile DI, SPF ve Ki-67 proliferatif indeksleri arasında anlamlı ilişki bulundu. Yüksek dereceli tümörlerde bu üç parametrenin de, düşük dereceli tümörlere göre daha yüksek olduğu bulundu. Anaploid DNA içeriği, yüksek SPF ve Ki-67 değerleri kısa sağkalım oranları ile ilişkili bulundu. Glial tümörlerde, tümör derecesine ek olarak DNA piloidisinin, SPF ve Ki-67 proliferatif indeksinin belirlenmesi hastalarda prognoz tahmininde önemli bilgiler vermektedir. Önemlerinin daha iyi anlaşılabilmesi ve yeni tedavi seçeneklerinin oluşturulabilmesi için olgu sayısı daha fazla, daha uzun takip süreli çalışmalar yapılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Glial tumors are the most common primary brain neoplasms. They represent about 40-50% of all central nervous system tumors. Like in many tumors, evaluation of DNA ploidy and the proliferation index have prognostic relevance in glial tumors. DNA ploidy and SPF determination by image analysis and Ki-67 proliferative index count by immunohistochemically can be used for this purpose. In this study we examined the DNA ploidy, SPF and Ki-67 proliferative index values of 30 glial tumors and their relation with tumor grade and survival. We established that tumor grade has a good correlation with DI, SPF and Kİ-67 values. These three parameters have higher values in high grade tumors than low grade ones. Aneuploid tumors have higher SPF and Ki-67 values. Aneuploid DNA content, high SPF and Ki-67 values are correlated with shorter survival rates as well as tumor grade and age. In addition to tumor grade, determining DNA ploidy, SPF and Ki-67 proliferative index in glial tumors help us predicting prognosis in glial tumors. To evaluate the prognostic significance of DNA ploidy, SPF and Ki-67 proliferative index and maintance of new treatment modalities further studies that include more number of patients and long follow up period are necessary.