Progrese glial tümörlerde mgmt (metil guanin-dna metil transferaz) metilasyonu ve ıdh (izositrat dehidrojenaz) mutasyonunda değişimin incelenmesi ve prognoza etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 457298
  2. Yazar: MEHMET AKİF ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK OYAN ULUÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Glial tümörlerde sentezlenebilen 06-metilguanin DNA metiltransferaz (MGMT) enzimi nitrozoüre bileşikleri tarafından oluşturulan DNA hasarını tamir eder. İzositrat dehidrogenaz (IDH) ise hücrede Krebs döngüsünde kullanılan bir enzimdir. Gerek MGMT metilasyon durumu, gerekse IDH gen mutasyonunun gliomlarda prognoza etki ettiği bilinmektedir. Bu tezin amacı progrese olan glial tümörlerde MGMT metilasyonunda ve IDH mutasyonunda olası değişimin gösterilmesi ve bunun sağkalım ile olan ilişkisinin tespit edilmesidir. GEREÇ ve YÖNTEM: Retrospektif kesitsel olarak planlanmış bu çalışmaya Ocak 2007 ile Haziran 2014 tarihleri arasında başvurmuş 52 glial tümör tanılı hastadan, her iki patoloji preparatı da inceleme açısından uygun olan 44 hasta dahil edildi. MGMT metilasyon durumu ve İDH mutasyon durumu immunohistokimyasal yöntemle uzman bir patolog tarafından değerlendirildi. BULGULAR: İlk tanıda 44 hastanın 14 (%31,8)'ünde MGMT metile olarak tespit edildi. İlk patolojide MGMT metilasyonu pozitif olan 14 hastanın 6 (%42,9)'sında nükste/progresyonda negatifleşme gözlenirken, MGMT negatif olan 30 hastanın 6 (%20)'sında pozitif yöne değişim görüldü. Tanı anında MGMT metile olan hastaların medyan genel sağkalımları 23 ayken, metile olmayanların 45 aydı. 44 hastanın 12 (%27,3)'sinde İDH1 mutasyonu pozitif olarak tespit edildi. İlk patolojide İDH1 pozitif saptanan 12 hastanın 1 (%8,3)'inde nükste/progresyonda negatifleşme görülürken, negatif saptanan 32 hastadan 5 (%15,6)'inin pozitifleştiği tespit edildi. Tanı anında İDH mutant olan hastaların medyan genel sağkalımı 52ay, IDH mutant olmayanların ise 31 aydı. SONUÇ: Progrese glial tümörlerde MGMT metilasyonunda ve İDH1 mutasyonunda ilk tanıya göre anlamlı bir değişim saptanmamıştır. İlk tanı anında MGMT metile olan glial tümör hastalarının, metile olmayan hastalara göre medyan genel sağkalımlarında anlamlı fark yok iken, İDH1 mutant olan hastaların mutant olmayan hastalara göre medyan genel sağkalımları daha uzundur.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION and PURPOSE: 06- methylguanine DNA methyltransferase (MGMT) enzyme which is synthesized in glial tumors, repairs DNA damage that is generated by nitrosourea compounds. Isocitrate dehydrogenase (IDH) is an enzyme of Krebs cycle in the cell. Both MGMT methylation status and IDH gene mutation is known to affect the prognosis in gliomas. The aims of this thesis are to determine whether MGMT methylation status and IDH mutation status changes during progression and to demonstrate any possible effect of this change on survival in progressed glial tumors. MATERIALS and METHODS: 52 patients with relapsed/progressed glial tumors who admitted to Yeditepe University Hospital between January 2007 and June 2014 were screened in this retrospective cross-sectional study and 44 of them were included as they had pathology slides appropriate for pathological evaluation. MGMT methylation status and IDH mutation status was evaluated by an expert pathologist with immunohistochemical methods. RESULTS: MGMT were found to be methylated in 14 of 44 patients (31.8%) at first diagnosis. In 6 of 14 (42,9%) patients with methylated MGMT at first diagnosis, conversion to unmethylated status was observed and in 6 of 30 (20%) patients with unmethylated MGMT, conversion to methylated status was observed at relapse/progression. Median overall survival times were 23 vs. 45 months in patients with MGMT methylated and unmethylated at diagnosis, respectively. IDH1 was found to be mutated in 12 of 44 patients (27.3%) at first diagnosis. One of these patients (8.3%) converted to IDH1-unmutated state, while 5 of 32 (15.6%) IDH non-mutant patients were found to be IDH mutant at relapse/progression. Median overall survival were 52 vs. 31 months in patients with IDH1 mutated and non-mutated at diagnosis, respectively. CONCLUSIONS: MGMT methylation and IDH1 mutation status did not appear to change significantly at progression in glial tumors. There was no statistically significant difference in median overall survival between MGMT methylated and unmethylated patients at the diagnosis, while IDH mutated patients at diagnosis had longer survival than non-mutated patients.