Serum hücreden arınmış DNA miktarının glial tümörlerde operasyon öncesi ve sonrası değişimi ve analizi
Analysis of the changes in serum cell-free DNA levels before and after surgery in glial tumors
  1. Tez No: 939739
  2. Yazar: OĞUZ AKÇAKÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İBRAHİM ZİYAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Nöroşirürji, Genetics, Neurosurgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışma, glioma tanılı hastalarda dolaşımdaki hücresiz DNA (cfDNA) düzeylerinin preoperatif ve postoperatif 1. ve 3. ayda nasıl değiştiğini kantitatif olarak değerlendirmek, benzer yaştaki sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırmasını ve klinik sonuçlar ile nüks gelişimi korelasyonu incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca beyin MRG görüntülemesinde tümör hacmiyle cfDNA arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. cfDNA'nın preoperatif dönemde tanısal anlamda, postoperatif dönemde ise takip ve tedavide potansiyel biyobelirteç olarak rolünü değerlendirmektedir. Yöntem: Çalışmaya cerrahi rezeksiyon sonrası tanısı histopatolojik olarak doğrulanmış 15 glioma hastası yaş ve cinsiyet olarak benzer özelliklere sahip 11 sağlıklı birey çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalardan preoperatif dönemde, postoperatif 1.ay ve 3.ayda 8-10cc periferik venöz kan alınmıştır. cfDNA'nın stabilitesini sağlamak amacıyla özel stabilizasyon tüpleri (Streck cfDNA BCT) kullanıldı ve örnekler buz kalıplı taşıma kaplarında laboratuvara soğuk zincirle ulaştırıldı. Kan örnekleri alındıktan sonra oda sıcaklığında 6 saate kadar bekletildi, santrifüj edildi ve süpernatanlar -80 °C'de saklanmıştır. cfDNA izolasyonu, QIAamp Circulating Nucleic Acid Kit (Qiagen, Almanya) ile üretici protokolüne uygun şekilde yapılmıştır ve izole edilen örnekler -80 °C'de korunmuştur. cfDNA konsantrasyonları Qubit® 2.0 fluorometresi (Invitrogen, Life Technologies) kullanılarak ng/ml cinsinden ölçülmüştür. Ayrıca hastların preoperatif tümör hacimleri hesaplanmıştır. Zaman içindeki cfDNA değişimleri ve nüks arasındaki ilişki istatistiksel analiz için IBM SPSS Statistics 22 yazılımında değerlendirilmiştir. Bulgular: Glial tümörlü hastaların preoperatif cfDNA düzeyleri, sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Preoperatif dönemde cfDNA düzeyleri ortalama 3068ng/mL(+-727SD) olarak ölçülmüştür. Kontrol grubunda ise cfDNA düzeyleri ortalama 402ng/mL(+-120SD) ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to quantitatively assess changes in circulating cell-free DNA (cfDNA) levels in patients with glioma, measured preoperatively and at the 1st and 3rd postoperative months, and compare these levels with those in an age-matched healthy control group. It also sought to explore the correlation between cfDNA levels, clinical outcomes, and tumor recurrence, as well as to evaluate the association between cfDNA and tumor volume measured on brain MRI scans. Furthermore, the study examined the role of cfDNA as a potential biomarker for preoperative diagnosis and postoperative monitoring. Method: The study included 15 patients with histopathologically confirmed gliomas following surgical resection, along with 11 healthy control individuals matched for age and gender. Peripheral venous blood samples (8–10 cc) were collected from patients preoperatively and at the 1st and 3rd postoperative months. To ensure cfDNA stability, blood samples were collected in Streck cfDNA BCT tubes and transported under a cold chain to the laboratory. After collection, samples were kept at room temperature for up to 6 hours, centrifuged, and the supernatants were stored at -80 °C. cfDNA was extracted using the QIAamp Circulating Nucleic Acid Kit (Qiagen, Germany) according to the manufacturer's instructions, and the extracted cfDNA was stored at -80 °C. Concentrations of cfDNA were quantified in ng/mL using the Qubit® 2.0 fluorometer (Invitrogen, Life Technologies). Preoperative tumor volumes were also calculated for each patient. Statistical analyses, including the evaluation of the relationship between cfDNA trends and recurrence, were performed using IBM SPSS Statistics 22.