Parkinson hastalığında vaskuler otonom disfonksiyonun tilt testi esnasında transkranial doppler ile gösterilmesi ve diğer non-motor ve motor semptomlarla birlikteliğinin değerlendirilmesi
Transcranial doppler ultrasonographic evaluation of vascular autonomic dysfunction during passive tilting in patients with parkinson's disease and association with other non-motor and motor symptoms
- Tez No: 421988
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÖZKAYNAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Parkinson hastalarında otonomik disfonksiyonu değerlendirmek için ayağa kalkmakla ortaya çıkan kan basıncı ile serebral kan akımınlarındaki değişiklikler tilt testi sırasında değerlendirildi. Elde edilen sonuçların Motor Olmayan belirtiler skoru (NMSQuest), Değiştirilmiş Hoehn-Yahr Evrelemesi, Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği ve diğer değişkenler (yaş, cinsiyet, baskın tutulan taraf, bradikinezi yada tremor domanansı, hastalık süresi ve ilaç kullanım dozları) ile olan ilişkileri incelendi. Ayağa kalkmakla serebral kan akım hızlarında azalma ve kalp hızında artış saptandı, benzer şekilde ayağa kalkmakla ortalama kan basıncında anlamlı bir düşme saptandı. Serebral otoregulasyon bozulmadığı için serebral kan akım hızlarında izlenen azalmanın hastalarda semptomatik ortostatik hipotansiyona neden olmadığı düşünüldü. Tilt testi sırasında gözlediğimiz kan basıncı ve serbral akım hızları değişikliklerinin hastalığın süresi, şiddeti, levodopa dozu ve hastanın yaşı arasında herhangi bir korelasyon saptanmadı. NMSQuest anketinde yer alan kardiyovasküler semptomlar puanlamasıyla tilt testi esnasında 1. İle 10. dakika arasındaki ortalama kan basıncındaki maksimum artış arasında negatif yüklü bir korelasyon gözlendi. Kardiyovasküler NMSQuest skorundan alınan yüksek puanların ortalama kan basıncının tilt testinin 1. Dakikasındaki düşüşünden sonra tekrar yükselerek başlangıç değerine dönmesi için gerekli sürede anlamlı uzama saptandı. Yine aynı skaladan elde edilen düşük puanların başlangıç tansiyon değerine dönmesi için gereken sürede anlamlı kısalma saptandı. Bu sonuçlar NMSQuest skalasının kardiyovasküler semptom puanlarının hastalığın şiddetini ölçmek veya tedaviye yön vermek için değilde parkinson hastalarında ortaya çıkabilecek kardiyovaskuler semptomlar konusunda uyarıcı bir takip aracı olarak kullanılabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study to find out autonomic dysfunction in Parkinson's disease we evaluate blood pressure and cerebral blood changes occurring during the tilt test. The obtained results are examined to find out the relationship with.non-motor symptoms score (NMSQuest), modified Hoehn and Yahr Staging, Unified Parkinson's Disease Rating Scale, and other variables (age, gender, held in the dominant party, bradykinesia, or tremor dominance, disease duration and doses of drug use) After passive tilting, we determine decrease in cerebral blood flow increase in heart rate up and a significant decrease in blood pressure. Decrease in cerebral blood flow in patients is not followed with symptomatic orthostatic hypotension because cerebral autoregulation was still intakt. Blood pressure and cerebral flow velocity during tilt testing changes observed was not correlate between levodopa dose, patient age , duration and severity of disease. The scoring of cardiovascular symptoms were observed negatively correlation with the maximum increase in mean blood pressure between 1 and 10 minutes. Higher points in cardiovascular NMSQuest value was significantly prolonged the time required to return the initial value, lower scores revealed significant shortening time required to return to the starting value of blood pressure.This means the points that were taken from NMSQuest cardiovasculer sypmtoms are not associated with the severity of the disease and ıt also would not give us a direction to treatment but this study supports that It can can be used as a stimulant follow-up tool.