Siklosporin ve takrolimus uygulamasının, ratlarda, yeni oluşan ateroskleroz ve lipid profiline etkisi
In rats, the effect of the application of cyclosporin and tacrolimus on the newly formed aterosclerosis and lipid profile
- Tez No: 421987
 - Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ TÜRKAY
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada amaç, CsA ve FK506' nın Apo E-/- ratlarda yeni oluşan (de novo) ateroskleroza etkisini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Böylece organ nakillerinde kullanılan bu ajanların; özellikle transplantta; erken oluşan aterosklerotik lezyonlara olan olası etkileri ortaya konacaktır. Çalışmada kullanılacak olan Apo E-/- ratlar; kontrol grubunda 6, siklosporin grubunda 4 ve takrolimus grubunda 5 hayvan olacak şekilde üç gruba ayrılmıştır. Grup 1 (kontrol grubu): 4 hafta süresince günlük 0.5 cc zeytinyağı uygulanan grup Grup 2: 4 hafta boyunca günlük 10 mg/kg/gün siklosporin (Cy), 0.5 cc zeytinyağıyla birlikte orogavajla uygulanan grup Grup 3; 4 hafta boyunca günlük 0,05 mg/kg/gün takrolismus (FK506), 0,5 cc zeytinyağıyla birlikte orogavajla uygulanan grup 4. haftanın sonunda ratlar, eter anestezisini takiben servikal dislokasyona maruz bırakılmışlardır. Ratların kalp ve diyafram seviyesine kadar olan tüm aortaları, hızlı bir şekilde çıkarılmıştır. Her hayvan aortasından; bu işlem esnasında 1.5 cc kan örneği alınmıştır. Çıkarılan dokular %4'lük formaldehidde fikse edilmiştir. Çalışmamızın kontrol grubunda 6, siklosporin grubunda 4, takrolimus grubunda 5 olmak üzere toplam 15 rat bulunmaktadır. Yapılan istatistiksel analizlerde, üç grubun Total Kolesterol, Trigliserit ve HDL kolesterol medyanları kıyaslanmıştır. Kontrol grubu, siklosporin grubu ve takrolimus grubunun total kolesterollerinin ve HDL kolesterollerinin medyanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Üç grubun trigliserit değerlerinin medyanları karşılaştırıldığı zaman; en az iki grup arasında fark olduğu görülmüştür (p=0,005). Bu farkın hangi iki gruptan kaynaklandığını bulmak için yapılan ikili karşılaştırmalarda bulunan p değerleri Bonferonni düzeltmesi yapılarak; bulunan α=0,0017 değeri ile kıyaslanmıştır. Bunun sonucunda, konrol grubunun trigliserit değerleri medyanının, hem siklosporin grubu (p=0,010) hem de takrolimus grubunun (p=0,006) medyanından farklı olduğu görülmüştür. Siklosporin ve takrolimus gruplarındaki trigliserit değerlerinin; kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğu fakat siklosporin ve takrolimus gruplarının trigliserit değerleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ratların ışık mikroskopisi incelemelerinde; ortak karotis arterlerinin intima ve media tabakasında genişleme, kalınlaşma, intima media oranı, aterom plak morfolojisi, endotelyal deskuamasyon, subendotelyal lipid birikimi, media tabakasındaki elastik lif yapılarında dejenerasyon, endotelyal hücre diziliminde düzensizlik yönünden anlamlı bir fark tespit edilemedi. Siklosporin grubundan bir örnekte, parsiyel intimal kalınlaşma tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to analyse and compare effects of CsA and tacrolimus (FK506) on rats that have developed arteriosclerosis. Thus, to bring up the possible immature effects of arteriosclerosis lesions caused by CsA and FK506 agents that are used in transplantation. The ApoE/rats used in this research are obtained from Akdeniz University Animal Experiments and Research Laboratory. All rats are male and 8-10 weeks old. Light (Laser) microscopy processes are made in Akdeniz University pathology Department. These experimental ApoE/ rats are separated in to 3 groups. These are control group 6 rats, cyclosporin group 4 rats and tacrolimus group 5 rats. Group 1 (control group): 0.5 cc olive oil applied daily for 4 weeks Group 2 : 10 mg cyclosporin ( CsA) and 0.5 cc olive oil applied daily with orogavaj Group 3 : 0.05 mg tacrolismus (FK506), and 0.5 cc olive oil applied daily with orogavaj At the end of the 4 week, ether anaesthetics was applied to the rats and exposed to cervical dislocation. All aortas on the level of the heart and diaphragm were rapidly removed.1,5 cc blood sample was taken from each rat during the process. Tissues were fixed in 4% formaldehyde solution. Our research includes 15 rats. These are 6 in control group, 4 in cyclosporin and 5 in tacrolimus. Total cholesterol, trigliserit and HDL Cholesterol levels were compared during the statistic analyse. According to the statistic there has not been found any differences between the levels of the median of these 3 groups. However, trigliserit showed differerence in median levels in two out of 3 groups.( p: 0.005) Benferonni amend (correction) was made in P in order to find out which group cause to this difference. The result was compared with alpha: 0.0017. According to the results, Control group's trigliserit median level found at different level than cyclosporin group and the tacrolimus group's (p: 0.006) median levels. Level of trigliserit was found considerably higher in control group than in cyclosporin and tacrolimus group, whereas there has not been found any differences in both cyclosporin and tacrolimus group in trigliserit median level. During light microscopy, any of loosening, thickness, aterom plaque morphology, and endothelial desquamation, deposition of sub-endothelial lipid, degeneration in elastic ligaments of media layers were not found in the experiment, neither any difference or abnormalities in endothelial cell composition. It was only found a partial“intimal”thickness in one of the cyclosporin group sample.