Metabolik sendrom varlığında alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması ile karotis intima media kalınlığı arasındaki ilişki
The association between carotis intima-media thickness and nonalcoholic steatohepatosis in the presence of metabolic syndrome
  1. Tez No: 421992
  2. Yazar: M. DİDEM KEMALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ DEĞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması, aşırı alkol tüketimi olmayan hastalarda hepatositlerde belirgin lipid depozisyonu ile karakterize, giderek artan sıklıkta tanımlanan bir durumdur. Metabolik sendrom risk faktörleri ve NAFLD arasındaki güçlü ilişki gözönünde bulundurulduğunda NAFLD'li hastalarda kardiyovasküler hastalıklar için bir risk artışı olması beklenmektedir ancak altta yatan metabolik risk faktörleri olmaksızın, NAFLD'nin kardiyovasküler hastalıklar için bağımsız bir risk faktörü olup olmadığı halen bilinmemektedir. Buradan yola çıkarak planladığımız çalışmada metabolik sendromun eşlik ettiği ve etmediği NAFLD hastalarında, karaciğer yağlanması ile karotis intima-media kalınlığı dolayısıyla karotis aterosklerozu arasında ilişki olup olmadığını değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya Mayıs 2009 - Mayıs 2010 tarihleri arasında herhangi bir nedenle Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran, bilinen koroner veya periferik arter hastalığı olmayan ve ultrasonografik olarak grade II, II-III veya III karaciğer yağlanması tespit edilen hastalardan karaciğer yağlanmasının diğer nedenleri ekarte edilerek alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması tanısı alan ardışık 103 hasta alındı. Ardından hastalar insülin resistansını baz alan kriterler doğrultusunda metabolik sendrom olan ve olmayan iki gruba randomize edildi. Eşleşik yaş ve cins aralığında 50 sağlıklı gönüllü kontrol grubunu oluşturdu. Grupların bazal demografik verileri ve eşlik eden metabolik risk faktörleri kaydedildi, lipid profili, serum açlık glukozu ve eş zamanlı insülin düzeyleri çalışıldı. Tüm hastalar ve kontrol grubunun, yüksek rezolusyonlu B-mod karotis US ile karotis intima media kalınlıkları ölçüldü. Çalışmaya alınan 103 hastanın 55'i alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması ile birlikte metabolik sendrom kriterlerini karşılayan (MS pozitif), 48'i ise metabolik sendrom kriterlerini karşılamayan (MS negatif) gruptaydı. Hastaların ve kontrol grubunun yaş ortalamaları ve cinsiyet dağılımı benzerdi. Metabolik sendromun eşlik ettiği ve etmediği tüm NAFLD hastalarında karotis intima media kalınlığı değerleri kontrol grubundan anlamlı şekilde yüksek saptandı (ort.
Özet (Çeviri)
Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is an increasingly recognized condition that is characterized by significant lipid deposition within the hepatocytes in people with no history of excessive alcohol consumption. It's well known that NAFLD is strongly associated with metabolic risk factors and because of this an association between NAFLD and cardiovascular risk is not a surprise however, whether NAFLD has a direct impact on atherosclerosis independent of other metabolic risk factors is unclear. The total number of subjects involved in this study was 103, who presented for any reason at Akdeniz University School of Medicine Hospital between 1 May 2009 and 1 May 2010. The inclusion criteria was an ultrasonographic determinant of hepatosteatosis (grade II, II-III or III) without precense of a coronary or peripheric artery disease. Exclusion criteria was based on the potential of other causes for hepatic injury, steatosis and/or fibrosis that might confound the data and consumption of alcohol. Patients randomized to the groups that metabolic syndrome positive and negative by the inclusion criterias based on the presence of insulin resistance. 50 healty people, at the same range of age and sex, made the control group. Basal demographic characteristics of patients and control group are determinated and their lipid profils, serum fasting glukoz and insulin levels are measured. Carotis intima media thicknesses of all patients and control group measured by the high resolution B-mode carotis ultrasonography. The 103 patients involved in this study. The 55 of them randomized to metabolic syndrome positive group and the other 48 patiens randomized to metabolic syndrome negative group. All the subjects (study and control groups) were at the same range of age and sex.