Kliniğimizde yapılan parotis tümörü cerrahilerinin retrospektif analizi
Retrospective analysis of parotid tumors surgeries performed in our clinic
- Tez No: 421991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN GÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Parotis bezi tümörleri çok değişik histolojik karakterler ve bunlar arasındaki prognoz farklılıklarından dolayı ayrıcalık göstermektedir. Özellikle parotis tümörlerinin cerrahisi, fasiyal sinir ile komşuluğundan dolayı öneme sahiptir. Fonksiyonel sonuçları yanısıra kozmetik problemlere de yol açmaktadır. Bu çalışmada Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalında 2002 Kasım - 2010 Şubat tarihleri arasında parotiste kitle nedeniyle parotis cerrahisi uygulanan 130 hasta, 132 parotidektomi vakası retrospektif olarak incelenerek çalışma grubumuza alınmıştır. Hastanemiz veritabanından hastaların preoperatif inceleme, operasyon tekniği, histolojik tanı, postoperatif komplikasyon ve takip bulgularına ulaşılarak değerlendirilme yapılmıştır. Çalışmaya katılan 130 hastanın 63'ü erkek (%48.5), 67'si kadın (%51.5) olup yaş ortalaması 47.2 (range=15-81) olarak saptanmıştır. Hastaların ortalama takip müddeti 45 ay (3-87 ay) olmuştur. Preoperatif dönemde hastalara uygun genel tetkikler yapılmış, radyolojik inceleme ile kitlelerin büyüklüğü, lokalizasyonu ve yapısal özelliklerine dair bilgilere ulaşılmıştır. En sık radyolojik tetkik olarak BT kullanılmıştır. 66 hastaya preoperatif İİAB uygulanmıştır. Görüntüleme ve operasyon bulgularına göre vakalarımızdaki tümörlerin 105'i (%79,5) superfisiyal lob, 27'si (%20,5) derin lob yerleşimli olarak saptanmıştır. Postoperatif histopatolojik inceleme sonuçlarına göre 132 vakanın 89'unda (%67,4) benign, 23'ünde (%17,4) malign tümör söz konusudur. 20 (%15,2) hastada nonneoplastik hastalık saptanılmıştır. Çalışmamızda yapılan İİAB sensivite değeri %63,64, spesifite değeri %90,91, pozitif prediktif değeri %58,3 ve negatif prediktif değeri %92,6 olarak hesaplanmıştır. Tanı testi performansı %77'dir. 110 (%83,3) olguda superfisial parotidektomi, 13 (%9,8) olguda total parotidektomi, 7 (%5,3) olguda total parotidektomi+boyun diseksiyonu uygulanmıştır. 2 (%1,5) olguda total parotidektomi+boyun diseksiyonu+flep rekonstrüksiyonu uygulanmıştır. İntraoperatif olarak 29 (%22) vakaya frozen section çalışılmıştır. İntraoperatif frozen araştırmasının sensivite değeri %54,5, spesifite değeri %88,9, pozitif prediktif değeri %75 ve negatif prediktif değeri %76,2 olarak hesaplanmıştır. Çalışmamızda %15,2 nonneoplastik hastalık, %67,4 benign tümör, %17,4 malign tümör saptanmıştır. Vakalarımızda en sık rastlanılan benign tümör pleomorfik adenom (%58.59) olup, bunu sırasıyla Wharthin tümörü (%30.5), monomorfik adenom %3.3, lipom %3.3, onkositom %2.2, bazal hücreli adenom ve hemanjiom %1.1 oranında görülmektedir. Çalışmamızda 20 hastada nonneoplastik hastalık saptandı. Bu grupta en sık gözlenen hastalık %55 oranla kronik sialoadenitti. Grubun diğerlerini %30 oranında bening lenfoepitelyal kist, %10 granülamatöz enfeksiyon, %5 Sjögren hastalığı oluşturmaktadır. Malign tümörler içerisinde en sık olarak mukoepidermoid karsinom (%21.8), lenfoma (%21.8), yassı epitel hücreli karsinom (%21.8) saptanmıştır. Adenokistik karsinom (%12.8), asinik hücreli karsinom (%8.7), nöroendokrin karsinom metastazı (%8.7), malign melanom (%4.4) oranında saptanmıştır. Postoperatif dönemde 15 (%11.4) hastada fasiyal paralizi gelişmiştir. 3 (%20) hastada parezi şeklinde görülmüş olup, 3 aydan kısa sürede düzelme saptanmıştır. 12 (%80) hastada ise kalıcı fasiyal paralizi izlenmiştir. Gelişen fasiyal hasarların 10 (%66.7) tanesi benign tümörlerde, 5 (%33.3) tanesi malign tümörlerde görülmüştür. 3 (%2.3) hastada operasyon sonrası nüks izlenmiştir. 1 erkek Whartin tümörlü hastada operasyondan 7 yıl, 1 kadın asinik hücreli karsinomlu hastada operasyondan 3 yıl, 1 kadın adenoid kistik karsinomlu olguda operasyondan 2 ay sonra nüks izlendi. Daha geniş seri ve dikkatli tutulmuş muayene notları ile yapılacak yeni çalışmalarda parotis kitlelerine yaklaşım ve tedavi modaliteleri ile ilgili daha fazla ve sağlıklı bilgilere ulaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
Parotid gland tumors differentiate due to various histological characters and differences in prognosis between them. Especially surgeries on parotid tumors have an importance due to neighborhood with facial nerve. It leads to cosmetic problems besides functional results. In this study, 130 patients underwent parotid surgery resulted from parotiste mass and 132 cases of parotidectomy between 2002 November - 2010 February at Akdeniz University Faculty of Medicine, Department of Ear, Nose and Throat, were examined retrospectively and included in our working group. Evaluation on preoperative examination, operative technique, histologic diagnosis, postoperative complications and follow-up findings of the patients were made by accessing our hospital database. The study involved 130 patients, 63 men (48.5%) and 67 women (51.5%), with a mean age of 47.2 (range = 15-81). The mean follow-up period of the patients is 45 months (3-87 months). General examinations suitable to patients were made in the preoperative period, information on size, location and structural characteristics of masses has been reached by radiological examination. The most commonly used radiologic examination was IT. 66 patients performed preoperative FNAB. According to imaging and operative findings, 105 (79.5%) of tumors in our cases were located at superficial lobe, 27 (20.5%) were found in the deep lobe. According to postoperative histopathologic examination results, 89 (67.4%) of 132 cases benign and 23 (17.4%) had malignant tumor. 20 (15.2%) patients were diagnosed non neoplastic disease. Sensitive value of FNAB in our study was calculated as 63.64%, specificity value 90.91%, positive predictive value 58.3%, negative predictive value 92.6%. Diagnostic test performance is 77%. 110 (83.3%) patients performed superficial parotidectomy, 13 (9.8%) patients total parotidectomy, 7 (5.3%) patients total parotidectomy + neck dissection, relatively. 2 (1.5%) patients performed total parotidectomy + neck dissection + flap reconstruction. Intraoperatively, 29 (22%) cases were studied frozen section. Sensitive value of intraoperative frozen section investigation was calculated as % 54.5, specificity value 88.9%, positive predictive value 75% and negative predictive value 76.2%. 15.2% nonneoplastic disease, 67.4% benign tumor and 17.4% malignant tumor was found in our study. The most common tumor in our cases, Benign, was pleomorphic adenoma (58.59%) and Wharthin tumors have a rate of (30.5%), monomorphic adenoma 3.3%, lipoma 3.3%, oncocytoma 2.2%, basal cell adenoma and hemangioma 1.1%. In our study, 20 patients had nonneoplastic disease. The most common disease in this group was chronic sialoadenitti compared to 55%. Benign lymphoepithelial cyst composed 30%, granulomatous infection 10% and Sjogren's disease %5 of the rest of the group. Mucoepidermoid carcinoma (21.8%), lymphoma (21.8%), squamous cell carcinoma (21.8%) was observed most frequently in Malignant tumors. Adenocyctic carcinoma had a rate of (12.8%), erosion-cell carcinoma (8.7%), neuroendocrine carcinoma metastases (8.7%), malignant melanoma (4.4%). In the postoperative period, 15 (11.4%) patients developed facial paralysis. 3 (20%) patients were seen in the form of paresis, recovery time was less than 3 months. Permanent facial nerve paralysis were observed in 12 (80%) patients. 10 (66.7%) of emerging facial damage occurred in benign tumors, 5 (33.3%) of them were in malignant tumors. 3 (2.3%) patients were followed post-operative recurrence. A male patient with Whartin tumor developed post-operative recurrence 7 years after surgery, a female erosion cell carcinoma patient, 3 years after operation, a female adenoid cystic carcinoma patient, 2 months after surgery. More and robust information about examination and treatment modalities of parotid masses will be attained by new studies nourished by examination notes prepared more comprehensively, fast and carefully.