Obstrüktif uyku apne sendromu ateroskleroz ilişkisinin karotis intima-media kalınlığı ve nabız dalga hızı ile değerlendirilmesi
Determination of the relationship between obstructive sleep apnea and atherosclerosis with evaluotion of carotid intima media thickness and pulse wave velocity analysis
- Tez No: 421994
- Danışmanlar: PROF. DR. A. SELİM YALÇINKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH) ve KAH oluşumunun temelini oluşturan ateroskleroz toplumlarda mortalitenin ilk sırada gelen nedeni olduğundan erken tanı ve tedavisi önemlidir. KAH'ı değerlendirmede kullanılan noninvaziv testlerin duyarlık ve özgüllük sorunu varken, altın standart olan koroner anjiografinin ise, girişimsel olma ve maliyet sorunu vardır. Bu nedenle son 15 yılda ateroskleroz tanısında invaziv olmayan ve duyarlılığı ve özgüllüğü yüksek testler araştırılmıştır. Bu noninvaziv yöntemler arasında üzerinde en çok durulanlar ise, Karotis intima-media kalınlığı (KİMK) ve nabız dalga hızı (NDH) ölçümüdür. Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) uyku esnasında tekrarlayıcı üst havayolu kollapsı sonucu ortaya çıkan uyku apneleri, horlama, gündüz aşırı uykululuk hali ve oksijen desatürasyonu ile karakterize bir sendromdur. OUAS'lı bireylerde hipertansiyon, diyabetes mellitus, hiperlipidemi ve obezite insidansındaki artış ile birlikte altta yatan kronik enflamatuvar süreç ve kronik enflamasyona bağlı endotel disfonksiyonu, bu hasta grubunda ateroskleroz gelişim riskini arttırmaktadır. Bu çalışmada OUAS ateroskleroz ilişkisi, NDH ve KİMK ölçümü yapılarak ve bu iki değer arasındaki ilişki değerlendirilerek yapıldı. Çalışmaya, kanıtlanmış aterosklerozu ve ateroskleroz açısından konvansiyonel risk faktörleri taşımayan, 30 hafif dereceli, 32 orta dereceli, 31 ciddi dereceli OUAS hastası ile OUAS ve başka sistemik hastalığı bulunmayan 31 sağlıklı gönüllü alındı. Kanıtlanmış aterosklerozu, hipertansiyonu, diyabetes mellitusu, hiperlipidemisi ve OUAS dışı sistemik hastalığı bulunan hastalar çalışma dışı bırakıldı. OUAS'lı hastalar ve sağlıklı kontrol grubunda nabız dalga hızı ölçümü ile sağ ve sol karotis intima media kalınlığı ölçümü yapıldı, sonrasında sağ ve sol karotis intima media kalınlıklarının ortalaması alındı. Daha sonra her 4 grup, tespit edilen ortalama ve maksimum karotis intima media kalınlığı ile nabız dalga hızı açısından karşılaştırıldı. Çalışmamızda her dört grubun demografik ve laboratuvar verileri benzerdi. Maksimum karotis intima media kalınlığı, OUAS'lı gruplarda kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Early diagnosis and treatment of coronary artey disease and atherosclerosis is an important issue because of it is the most common cause of mortality in population. Non-invasive tests for coronary artery disease diagnosis have problems in senstivity and specifity. Coronary angiography is the golden standart diagnostic tool but it is expensive and invasive. Therefore non-invasive tests with high sensitvity and specifty for diagnosis of atherosclerosis were investigated. Most investigated of those diagnostic tests were carotis intima media thickness asessment (CIMT) and pulse wave velocity analysis (PWV). Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is the sydrome which is composed of; sleep apnea episodes caused by recurrent upper airway collaps, snoring, drowsiness in day times, and oxygen desaturation. Hypertension, diabetes mellitus, hyperlipidemia and obesity incidence is higher in patients with OSAS. And also underlying chronic inflammation process and endothelial dysfunction leads to atherosclerosis in those patients. In this study we investigated the relationship between OSAS and atherosclerosis by using CIMT and PWV analysis. Normal 31 healthy subjects without any systemic disease and OSAS, and patients with OSAS without known atherosclerosis and also without any risk factors for atherosclerosis were examined in the study. According to the severity, 30 patients were in mild OSAS, 32 were in moderate OSAS and 31 patients were in severe OSAS group. Patients with proven atherosclerosis, hypertensives, diabetics, and patients with any systemic illness were excluded. Bilateral CIMT assesment and PWV analysis were performed in patients and controls. Every groups were compared with each other according to the data obtained from CIMT asessment and PWV analysis. Demographic and laboratory parameters were all similar in all groups. Maximal CIMT were higher in groups with OSAS than in normal control with statistical significance.