Parotidektomi sonrası frey sendromu gelişme sıklığı, şiddeti ve yaşam kalitesine etkisi
Frey syndrome incidence, severity and its effect on quality of life after parotidectomi
- Tez No: 421995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN GÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tükürük bezi tümörleri, tüm baş boyun tümörlerinin yaklaşık %5'ini oluşturmaktadır. Tüm neoplazilerin ise %3 kadarının nedenidir. Bu tümörlerin %70- 80'i parotis bezinden köken almaktadır [1,2]. Parotis bezi tümörlerinin yaklaşık %80'i benign,%20'si ise malign karakterdedir [3]. Parotis bezi benign ve malign tümörlerinde öncelikli ve en önemli tedavi yaklaşımı cerrahi tedavidir. Parotidektomi sonrasında gelişebilecek en önemli komplikasyon fasial sinir disfonksiyonu olmakla beraber nadirdir. Frey Sendromu en sık görülen komplikasyonlardan biridir. Çalışmamızda Luna-Ortiz ve ark.'nın [74] geliştirdiği skalayı kullanarak parotidektomi vakalarında Frey sendromu gelişimi sıklığı, şiddeti ve yaşam kalitesine etkisini araştırdık. Parotidektomi sonrası yaşam kalitesini etkileyen diğer faktörler olan fasial disfonksiyon, skar oluşumu, operasyon sahasında doku kaybı, lobül ve çevresinde duyu kaybı gibi durumlarla ilişkisi incelendi. Ocak 2008 ile Haziran 2011 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Kliniğinde opere edilen 20'si erkek, 23'ü kadın 43 hasta değerlendirmeye alındı. 10 hastada (%23,3) Frey Sendromu ile ilişkili yakınmalar mevcuttu. Ancak yapılan testler sonucuna göre 19 hastada (%44,2) Frey Sendromu objektif olarak saptandı. Frey Sendromu olan hastaların 14'ü (%73,6) hafif, 5'i (%26,4) ağır vaka olarak sınıflandırıldı. Operasyon sonrası geçen zamana ile Frey Sendromu gelişme sıklığı arasında anlamlı sonuç saptanmadı (p=0,437). Operasyon tipi ile Frey Sendromu gelişmesi arasında istatistiki olarak anlamlı sonuç saptanmadı (p=0.437). Radyoterapi uygulaması ile Frey Sendromu gelişimi arasıdaki ilişkide istatistiki olarak anlamlılık saptanmadı. (p=0.243). 2 hastada (%4,7) kalıcı fasial paralizi mevcuttu. Frey sendromu sık görülen, zaman içinde gelişme ihtimali artan ve değişen oranlarda yaşam kalitesini etkileyen bir durumdur. Bu sendromun şiddetini ve tedavi ihtiyacı olan hastaları belirlemek amacıyla geniş ve uzun süreli prospektif çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Salivary gland tumors take 5% place of all head and neck tumors and 3% of all neoplasias. About 70-80% of salivary gland tumors originates from parotid gland. 80% of parotid gland tumors are malign and 20% are benign diseases. The most preferred and most important treatment in parotid tumors is surgery. Fasial nevre disfunction is the most important complication after the parotid surgery. But it occurs less common. Frey Syndrome is one of the most common complications of parotid surgery. In our study we used the scale which is formed by Luna-Ortiz et al. to determine the frequency and the severity of Frey Syndrome and its effects on quality of life. The relation between Frey syndrome and fasial nevre disfunction, scar tissue formation and tissue loss on parotid bed and loss of sensation around the ear lobe are also investigated. 20 male, 23 female in total 43 patients who underwent parotidectomy between january 2008 and june 2011 in Akdeniz University Faculty of Medicine ENT Clinic are inclueded to the study. 10 (23,3%) patients had complaints about Frey Syndrome. When iodine-starch test is performed 19 (44,2%) patients diagnosed as Frey Syndrome objectively. 14 (73,6%) cases are classified as mild and 5 (26,4%) as severe. There were no significant corellation between insidence of Frey Syndrome and duration of time after surgery, type of surgery and radiotherapy. Fasial nevre disfuntion is found in 2 (4,7%) patients. Frey Syndrome is a common complication of parotid surgery and likely to occur more frequently in time. It has a wide effect range on quality of life. To determine the severity of the disease and the patients who need to be treated we need more long term prospective studies and larger series.