Bilateral hipokampal formasyon lezyonu olan ratlarda koşullanmış aktif kaçınma cevabı ve buna rivastigmin ve memantinin etkisi
The changes in active avoidance response following rivastigmine ve memantine treatment in rats with lesions in bilateral hippocampal formation
- Tez No: 422004
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİN BALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bilateral ventral hipokampal formasyon lezyonunun, ratlarda aktif kaçınma öğrenmesi üzerine etkilerini araştırmak ve bu ratlarda, asetilkolin esteraz inhibitörü rivastigmin ve NMDA reseptör antagonisti memantin tedavilerinin etkisini incelemek. Bu çalışma 7 grup erkek wistar ratta (250-350 g) yapıldı. İlk 3 gruba, iki taraflı ventral hipokampal lezyonu kinolinik asitin stereotaksik enjeksiyonu ile gerçekleştirildi. 4. gruba sham operasyonu yapıldı. Sham grubuna intraperitoneal serum fizyolojik; iki taraflı hipokampal lezyonu olan gruptaki deneklere serum fizyolojik, rivastigmin, ya da memantin verildi. Ayrıca 3 kontrol grubu oluşturuldu. Kontrol grubundaki ratlara da sıra ile serum fizyolojik rivastigmin ve memantin verildi. Denekler 'shuttle-box' kullanılarak, 5 gün boyunca aktif kaçınma öğrenme deneylerine tabi tutuldu. Deneklerin cevapları arasındaki farklılığı Kruskal Wallis ve Mann-Whitney U testi ile ve her grubun öğrenme cevabının denemeyle artıp artmadığı ise Freidman testiyle analiz edildi. Ventral hipokampal lezyonun varlığı koronal beyin kesitlerinin hemotoksilen-eozin histokimyasal boyaması ile gösterildi. İki taraflı ventral hipokampal lezyon geliştirilen ratların koşullanmış aktif kaçınma cevabı, kontrol grubu ve sham operasyonlu denekler ile benzerdi ve tüm deneklerin koşullanmış aktif kaçınma cevapları 5 günlük öğrenme deneyi süresince arttı (Freidman testi, p0.05) Bu bulgular, ventral hipokampal lezyonu yapılan ratlarda aktif kaçınma öğrenmesinin bozulmadığını göstermektedir. Aktif kaçınma öğrenmesi, implisit öğrenme şekli olup, bu öğrenmenin hipokampustan bağımsız olduğu görüşü, bu çalışmada desteklenmiştir. Lezyon geliştirilen deneklerde saptanan bu etki, ajanların bilinen doza bağımlı oluşturabildikleri kognitif disfonksiyonla veya hipokampusdan bağımsız olan implisit öğrenme ile ilgili sistemler (örneğin bazal ganglia, serebellum) üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle olabilir.
Özet (Çeviri)
To determine the effects of bilateral hippocampal lesion on the active avoidance response and to examine the changes in active avoidance following treatment with an acetylcholine esterase inhibitor rivastigmine and a NMDA receptor antagonist memantine. The study performed in seven groups of male wistar rats (250-350). In first three group bilateral ventral hippocampal lesions were produced by injecting quinolinic acid stereotacticly. Sham operation was performed in the fourth group. The three groups with bilateral hippocampal lesion were injected with saline, rivastigmine and memantine, respectively. Saline was given to the sham group. Another three control group were composed and given saline, rivastigmine ve memantine. Active avoidance response was measured using shuttle-box. The changes in learning of avoidance among the groups were determined by using Kruskal Walles and Mann-Whitney U test. Freidman test was also used to determine time-response of learning of avoidance for each rat. H&E staining was performed in the coronal sections of the brains in order to varify the presence of ventral hippocampal lesions. Bilateral lesions of the ventral hippocampus did not alter the active avoidance response when compared to sham group. In all groups there was a significant increase in learning of active avoidance with time in 5 days (Freidman test, p0.05). These findings demonstrate bilateral hippocampal lesions do not affect active avoidance response. These results support the idea that active avoidance response is an implicit learning and is independent from hippocampus. Altered active avoidance response following treatment with acetylcholine esterase inhibitor or NMDA receptor antagonist in rats with hippocampal lesions also suggests that this is an implicit learning and these drugs alter learning by affecting other systems related with implicit learning such as basal ganglia and cerebellum.