Komplike febril konvülziyonlu olgularda hipokampal sklerozun volümetrik-MR ve MR-spektroskopi yöntemlerinin kombine kullanımı ile araştırılması
The investigaton of hippocampal sclerosis in children with complex febrile seizure by volumetric-MRI inconjunction with single volex1 H-MRS
- Tez No: 171240
 - Danışmanlar: PROF.DR. ERAY DİRİK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Komplike febrîl konvülziyonlu olgularda hipokampal sklerozun volümetrik-MR ve tek voxel 1H-MRS yöntemlerinin kombine kullanımı ile araştırılması. Amaç: Erken çocukluk döneminde geçirilen komplike febril konvülziyon ile hayatın sonraki yıllarında hipokampal skleroz gelişimi arasında sebep-sonuç ilişkisinin varlığı tartışmalıdır. Konunun aydınlatılmasının amaçlandığı bu çalışmada, KFK geçiren çocuk olgular hipokampal skleroz yönünden incelendi. Yöntem: Yirmibiri uzamış febril konvülziyon, 9'u aynı gün içinde birden fazla febril konvülziyon geçiren 30 olgu prospektif olarak izlenerek, komplike febril konvülziyon'dan ortalama 6.9 yıl sonra volümetrik-manyetik rezonans görüntüleme yöntemi ile sağ ve sol hipokampus volümü belirlendi ve tek voxel proton manyetik rezonans spektroskopi yöntemi ile sağ ve sol hipokampüsde N-asetil aspartat (NM), kolin (ko) ve kreatin (kr) ölçüldü. Yaş ve cins bakımından KFK olgularına eşdeğer, afebril ya da febril nöbet anamnezi olmayan 20 sağlıklı çocuk kontrol grubu olarak alındı. Komplike febril konvülziyon olgularında yapılan incelemeler kontrol olgularında da aynen gerçekleştirildi. Sonuçlar: Komplike febril konvülziyon'lu olgular ile kontrol grubu arasında sağ ve sol hipokompus volümü, total hipokampal (sağ + sol) volüm ve hipokampal volüm asimetri oranı (büyük hippokampus volümü/küçük hipokampus volümü) bakımından fark saptanmadı. Tek voxel manyetik rezonans spektroskopik incelemede ölçülen metabolitlerin oransal değerlerinden, NAA/(ko+ kr), NAA/ko, NAA/kr ve ko/kr oranı bakımından komplike febril konvülziyon'lu olgular ile kontroller arasında fark bulunmadı. Kontrol grubu verilerinin ortalama ve standart sapma değerleri kullanılarak her bir değişken için belirlenen alt ve üst sınır değerlere göre komplike febril konvülziyon 1olgularının bireysel analizinde: 2 olguda unilateral ve 1 olguda bilateral hipokampal volüm azalması, 1 olgudal bilateral NAA/(ko+kr) azalması ve 2 olguda hipokampal volum asimetrisi saptandı. Hipokampal sklerozun güçlü bir işareti olan hipokampal volüm kaybı ve hipokampal NAA/(ko+kr) azalmasının birlikteliği hiçbir olguda saptanmadı. Sonuç: Komplike febril konvülziyon sonrası hipokampal skleroz gelişimi olağan bir sonuç değildir ve elde ettiğimiz sonuçlar komplike febril konvülziyonların klinik gidişi iyi, benign nöbetler olduğu görüşünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The investigation of hippocampal sclerosis in children with complex febrile seizure by volumetric MR in conjunction with single voxel 1H-MRS. Objective: A relationship between complex febrile seizure (CFS) during early childhood and the development of hippocampal sclerosis during later in life has been suggested but is still controversial. To investigate whether CSF cause hippocampal sclerosis, the occurence of hippocampal sclerosis was evaluated in children with CFS. Method: Thirty children with CSF, 21 with prolonged febrile seizure and 9 with multipl initial febrile seizure followed by prospectively. The occurence of hippocompal sclerosis was evaluated after a mean follow-up time of 6.9 years by MR volumetry and single voxel ^-MRS of right and left hippocampal formations. Twenty age and sex matched healthy subjects without a history of febrile or afebrile seizure were presented as control cases. Results: The mean volumes of right hippocampus, left hippocampus, left plus right hippocampus, mean hippocampal volüm asymmetri ratio (larger hippocampus/smaller hippocampus) did not significantly differ between children with CFS and controls. In single voxel ^-MRS, no significant difference in terms of NAA/(Cho+Cr), NAA/Cho, NAA/Cr and Cho/Cr was found between children with CFS and controls. There were significant hippocampal abnormalities in the individual analysis of cases with CFS based on normative data derived from control group: unilaterally volume loss in 2 cases, bilaterally volume loss in one case, bilaterally reduce in NAA/(Cho+Cr) in 1 case, and an increase in hypocampal volume asymmetry ratio in 2 cases. There was no case having both a hippocampal volume loss and a reduced ratio of NAA/(Cho+Cr) which is a strong marker of hippokampal sclerosis. Conclusion: Hippocampal sclerosis following CFS is not an usual event confirming the good clinical prognosis of the febrile seizure.