Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonlarında kullanılan iki farklı femoral tespit yönteminin prospektif olarak karşılaştırılması
Prospective comparison of two femoral fixation methods used in acl reconstruction
  1. Tez No: 422005
  2. Yazar: NAZIM TOPÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. MERTER ÖZENCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında Şubat 2008 ile Kasım 2009 tarihleri arasında opere edilerek, hamstring tendon otogrefti ile tek bant ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu yapılan 42 hasta prospektif olarak takip edilmiştir. Bu hastalardan 22 tanesine femoral tespit materyali olarak Endobutton® CL (Smith & Nephew), 20 tanesine Rigid fix® (DePuy Mitek) kullanılarak klinik sonuçları gözlemlenmiştir. Yaş ortaması 28,5 (16-55) olan, 41 erkek 1 kadın hasta; preoperatif ve postoperatif fizik muayene, KT1000 artrometresi, Lysholm, Tegner, IKDC 2000, KOOS, VAS skorları ile değerlendirilerek sonuçları karşılaştırılmıştır. Endobutton® ve Rigid fix® grubundan 1'er hastaya geçirdikleri yeni travmalarsonrasında yetmezlik nedeniyle ön çapraz bağ revizyonu uygulanmıştır. Endobutton® grubundan 3 hasta, Rigid fix® grubundan 1 hastanın KT 1000 farkları 4 ve üzerindedir. Endobutton® grubundan 2 hastanın Lachman testi 1+, 3 hastanın 2+ iken, Rigid fix® grubunda 7 hastanın 1+, 2 hastanın 2+ bulunmuştur. Hiçbir hastada preop mevcut olan boşalma, güvensizlik şikayetleri tespit edilmemiştir. İki grubunda ortalama Lysholm değeri 95 bulunmuş, Tegner aktivite durumu ise Endobutton® için 6,6, Rigid fix® için 6,9 bulunmuştur. İki grup arasında fizik muayene ve subjektif testler bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Sonuç olarak; hamstring tendon otogrefti ile yapılan tek bant ön çapraz bağ rekonstrüksiyonlarında, femoral tespit seçeneği olarak Endobutton® ve Rigid fix® güvenle kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
42 Patients was prospectively analyzed and transtibial single band anterior cruciate ligament reconstruction with hamstring tendon autografts applied. Patients were operated between February 2008 and November 2009 in Department of Orthopaedics and Traumatology, Akdeniz University Hospital. Endobutton® CL (Smith & Nephew) was used as femoral fixation in 22 of the 42 patients and Rigid fix® (DePuy Mitek) was applied in 20 of the 42 patients. 41 of the 42 patients were male and 1 patient was female. Mean age of the patients was 28,8 (16-55). All patients were evaluated preoperatively and postoperatively with KT 1000 arthrometer, Lysholm, Tegner, IKDC 2000, KOOS, VAS scoring systems were used and statistically analyzed. 2 patient (one in each groups) were reoperated and revision surgery was performed due to traumatic injuries. At last follow-up KT 1000 differences were four and more in 3 patients from Endobutton® group and in 1 patient from Rigid fix® group. In the Endobutton® group, Lachman test was 1 + in 2 patients, 2+ in 3 patients. In the Rigid fix® group, Lachman test was 1+ in 7 patients,and 2+ in 2 patients. At last follow up preoperative complaints including giving way and insecurity were not exist in none of the patients. At last follow-up, Lysholm scores were 95 in both groups, Tegner activity score in Endobutton® group was 6,6 and 6,9 in Rigid fix® group. No differences were detected according to physical examinations and subjective tests. In conclusion, femoral fixation with Endobutton® and Rigid fix® are reliable options in single band anterior cruciate ligament reconstruction with hamstring tendon autograft.