Romatizmal mitral darlığında atrial elektromekanik fonksiyonların doku velosite doppler ile değerlendirilmesi
Assessment of atrial electromechanical function by tissue velocity doppler in rheumatic mitral stenosis
  1. Tez No: 422010
  2. Yazar: SİNAN CEMGİL ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KABUKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Romatoloji, Cardiology, Rheumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Romatizmal mitral darlık, gelişmemiş ülkelerde ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Atriyal kaslarda disorganizasyon meydana gelir. Bu değişiklerle birlikte sol atriyum fibrozisi elektriksel inhomojenisiteye ve anormal iletim hızlarına neden olur. Atriyal elektrofizyolojik ve elektromekanik anormallikler, atriyal fibrilasyon ve diğer atriyal taşiaritmiler için yüksek risk oluşturur. Bu çalışmada kontrol grubunda ve mitral darlığı olan hastalarda basit, tekrar edilebilir bir yöntemle elektriksel ve bölgesel mekanik atriyal fonksiyonların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada dışlanma kriterleri olarak; koroner arter hastalığı öyküsü, LV duvar hareket bozukluğu, LV ejeksiyon fraksiyonu %50'nin altında olması, primer kardiyomyopati, dal bloğu, atriovetriküler ileti bozukluğu, kronik böbrek yetmezliği, antiaritmik, trisiklik antidepresan, antihistaminik ve antipsikotik ilaç kullanımı, orta- ciddi mitral yetmezliği, orta, ciddi-aort yetmezliği ve darlığı, ortaciddi triküspit yetmezliği ve darlığı, ciddi mitral anüler kalsifikasyon kabul edildi. Çalışmaya sinüs ritminde, romatizmal mitral darlığı olan 35 (8 erkek, 27 kadın) hasta ve kontrol grubu olarak ekokardiyografik incelemesi normal olan çalışma kriterlerine uyan 35 kişi (9 erkek, 26 kadın) alındı. Çalışmaya alınan edilen kişilerin hepsine standart 2D, Doppler ekokardiyografik inceleme yapıldı. Ayrıca hastaların ve kontrol grubunun DVE görüntüleri kayıt edildi. İki grup arasında ortalama yaş VYA , kalp hızı, sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı LV EF, LVDSÇ, LVSSÇ, IVSK, PDK benzerdi. Sağ atriyum volüm indeksleri MD hastaları ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Mitral darlığı olan hastalarda kontrol grubuna göre sol atriyum volüm indeksleri daha fazla bulundu. LA boşalma volüm indeksleri, MD hastalarında ve kontrol grubunda birbirine benzerdi. RA boşalma volüm indeksleri iki grupta birbirine benzerdi. Sol atriyal boşalma fraksiyonları kontrol grubu ile karşılaştırıldığında daha düşüktü. RA aktif boşalma fraksiyonları kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. LA atriyal volüm artışı, boşalma fraksiyonundaki düşme ile kompanze edilerek total atriyal boşalma volümü normal sınırlarda kalması sağlanmaktaydı. Sol atriyal duvarlarda ve interatriyal septumda PA başlama aralığı, PA zirve aralığı, Am dalga süresi ve TEMA süresi mitral darlığı hastalarında kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak uzun bulundu. İnter-atriyal, intraatriyal ve LA lateral duvar-interatriyal septum arası gecikme süreleri de kontrol grubundan istatistiksel olarak uzun bulundu. Sol atriyal genişlemeye bağlı ileti yolunun uzaması ve ek olarak MD hastalarında meydana gelen LA fibrozis, atriyal kaslardaki disorganizasyon, elektriksel inhomojenite ve anormal ileti sürelerinden dolayı PA başlama aralığı, PA zirve aralığı, Am dalga süresi, TEMA, inter-atriyal, intra-atriyal ve LA lateral duvar-interatriyal septum arası gecikme süreleri kontrol grubuna göre daha uzun bulunmuş olabilir. Atriyal elektrofizyolojik ve elektromekanik anormallikler, atriyal fibrilasyon ve diğer atriyal taşiaritmiler için risk oluşturabilir. Kontrol grubunun atriyal bölgesel PA başlama süreleri karşılaştırıldığında en önce RA serbest duvarı, daha sonra interatriyal septumum, daha sonra inferiyor duvarın ve son olarak LA lateral duvar ve LA anteriyor duvarın mekanik aktivasyonun başladığı saptandı. Mitral darlığı hastaların sinüs ritminde, kontrol grubuna benzer sıralamada bölgesel elektromekanik aktivasyona başladığı saptandı. Mitral darlığı hastalarında meydana gelen değişiklerin bir bölgede iletimi tamamen durduracak düzeyde olmadığından dolayı kontrol grubu ile benzer elektromekanik aktivasyona başlamış olabilir. Sol atriyal ortalama duvar zirve Sm, Em ve Am dalga hızları kontrol grubundan düşüktü, buna bağlı olarak LA ortalama duvar zirve Sm, Em ve Am dalga hızları, LA genişleme ve elektriksel iletimdeki bozulmaya ek olarak olarak mitral darlığında gelişen LA fibrozis, kaslardaki disorganizasyonu ve LA basınç artışına bağlı atriyal duvar hareketinin kısıtlanmasının bağımsız göstergesi olabilir. Sonuçta çalışmamızda non invaziv o bir yöntemle kontrol grubunda ve mitral darlığı olan hastalarda elektriksel ve bölgesel mekanik atriyal fonksiyonların değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda ortaya çıkan anlamlı bulguların klinik sonuçlara da yansıyacağını düşünmekle birlikte, elde ettiğimiz bulguların prospektif kohort çalışmalarıyla klinik yönden doğrulanması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Rheumatic mitral stenosis is a serious public health problem for under developed countries. Disorganisation occurs at atrial muscles. Left atrium fibrosis causes electrical inhomogenity and abnormal conduction velocities along with these changes. Atrial electrophysiological and electromechanical abnormalities may cause a high risk for atrial fibrillation and other atrial tachyarrhythmias. With this study, we aimed to evaluate electrical and regional mechanical atrial functions with a simple, repeatable method at control group and at patients with mitral stenosis. Exclusion criteria were accepted as history of a coronary artery disease, left ventricular (LV) wall movement defects, left ventricle ejection fraction less than 50%, primary cardiomyopathy, bundle branch block, atrioventricular conduction disorder, chronic renal failure, use of antiarrhythmic, tricyclic antidepressants, antihistaminic and antipsychotic drugs, moderate-severe mitral regurgitation, moderate-severe aorta regurgitation and stenosis, moderate-severe tricuspid regurgitation and stenosis, severe mitral annular calcification. A total of 35 (8 men, 27 women) patients at sinus rhythm with rheumatic mitral stenosis and 35 people (9 men, 26 women) with normal echocardiographic findings fulfilling study criteria were included to the study. Standard 2D and Doppler echocardiographic evaluation were performed for all participants. Also, tissue Doppler echocardiographic (TDE) images of patients and control group were recorded. Mean age, body surface area, heart rate, systolic and diastolic blood pressure, LV ejection fraction, LV end-systolic, LV end-diastolic dimensions, septum and posterior wall thickness were similar between groups. There was no statistically significant difference at right atrium volume indexes between patients with mitral stenosis (MS) and control group. Left atrium volume indexes were higher at patients with mitral stenosis, compared to control group. Left atrial (LA) emptying volume indexes were similar at patients with MS and control group. Right atrial (RA) emptying volume index were similar at both groups. Left atrial emptying fractions were lower at patients with MS, compared to control group. There was no statistically significant difference between groups for RA active emptying fractions. Increasement of LA volume was compensated with a decreasement of emptying fraction, so that total atrial emptying volume was kept in normal ranges. The time between the beginning of the P-wave on the monitor's electrocardiography (ECG) and the start of the Am wave on the TDE-curve profile (PA start interval); the time between the beginning of the P-wave on the monitor's ECG and the peak of the Am wave on the TDE-curve profile (PA peak interval); Am wave duration and the total electromechanical activity (TEMA) duration at left atrial walls and interatrial septum were significantly longer at patients with mitral stenosis, compared to control group. Inter-atrial, intra-atrial and between LA lateral wall and interatrial septum delay were also longer at patient group, compared to control group. It's possible that PA start interval, PA peak interval, Am wave duration, TEMA, inter-atrial delay, intra-atrial delay and between LA lateral wall and interatrial septum delay were found to be longer compared to control group due to elongation of conduction pathway because of left atrial enlargement, and additionally LA fibrosis, disorganisation at atrial muscles, electrical inhomogenity and abnormal conduction durations at patients with MS. Atrial electrophysiological and electromechanical abnormalities may cause a risk for atrial fibrillation and other atrial tachyarrhythmias. When atrial regional PA start intervals of control group were compared with mitral stenosis patients, it was observed that mechanical activation started first at RA free wall, then at interatrial septum, later at inferior wall and lastly at LA lateral wall and LA anterior wall. Mitral stenosis patients with sinus rytyhm were observed to have started regional electromechanical activation at a similar sequence with control group. Patients with mitral stenosis have similar electomechanical activation as in normal individiuals. This result in those patients can be explained with less severe involvement to stop conduction in any region. Left atrial mean wall peak Sm, Em and Am wave velocities were lower at patients with MS, compared to control group, therefore, in addition to LA enlargement and impairment at electrical conduction, LA mean wall peak Sm, Em and Am wave velocities may be independent indicators of LA fibrosis, disorganisation of atrial fibers and restriction of atrial wall movement due to increase at LA pressure occurring at mitral stenosis. Conclusively, electrical and regional mechanical atrial functions were evaluated by a noninvasive method at patients with mitral stenosis and control group. Along with thinking that significant results of this evaluation will have an effect on clinical outcome, we believe that these results should be confirmed clinically by prospective cohort studies.