Orta/ciddi romatizmal mitral darlığında sol atrial apendikste trombüs formasyonunun demografik faktörler, kullanılan ilaçlar ve hematolojik parametreler ile ilişkisi
Relationship of left atrial appengade thrombus formation with demographic factors, drugs used and hematological parameters in moderate/severe rheumatismal mitral stenosis
  1. Tez No: 559240
  2. Yazar: ERDOĞAN SÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE AYÇA AYYILMAZ BOYACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Romatizmal mitral darlığı gelişmiş ülkelerde sıklığı azalmış bir hastalık olmasına rağmen dünya genelinde halen daha önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Yakın zamanda yapılan çalışmalarda özellikle romatizmal mitral darlığında ortalama trombosit volümü (MPV) gibi bazı hematolojik parametrelerde artış olduğu saptanmıştır. Biz yapmış olduğumuz bu tez çalışmasında orta/ciddi romatizmal mitral darlığı hastalarında sol atrial appendikste trombüs varlığının hematolojik parametrelerin yanı sıra hastalara ait demografik özellikler ve kullanılan ilaçlar ile olan ilişkisini incelemeyi amaçladık Demografik özelliklere bakıldığında atrial fibrilasyon varlığı, yaş, warfarin, asetilsalisilik asit ve diüretik kullanımı bakımından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlenmektedir. Yapılan laboratuar analizinde gruplar arasında nötrofil sayısı dışında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmedi. Transtorasik ekokardiyografik verilere bakıldığında sol atrial apendikste trombüs izlenen grupta SEK oranları daha yüksek izlenirken diğer parametreler açısından anlamlı fark saptanmadı. Sonuç olarak, eski çalışmalarda romatizmal mitral darlığında ve SEK (+) romatizmal mitral darlığında, sırasıyla kendi kontrol grupları ile karşılaştırıldığında hematolojik parametrelerden biri olan MPV'nin istatistiksel olarak anlamlı yükseldiği izlenirken, sol atrial apendikste trombüs formasyonu izlenen orta/ciddi romatizmal mitral darlığı hastalarında trombüs izlenmeyen mitral darlığı hastalarıyla kıyaslandığında hematolojik parametreler bazında nötrofil değerleri dışında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Ayrıca diüretik ve asetilsalisilik asit kullanımının sol atrial trombüs oluşumunu önlemede istatistiksel olarak etkili olmadığı gösterildi. Mevcut literatür ile uyumlu olarak, lojistik regresyon analizlerine göre atrial fibrilasyonun romatizmal mitral darlığında sol atrial apendikste trombüs formasyonu için bir risk teşkil ettiği pekiştirilmişken, warfarin kullanımının trombüs oluşumunu azaltıcı etkisi gene istatistiksel olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rheumatismal mitral stenosis has still been an important reason for morbidity and mortality wthroughout the world, although its insidance is decreasing in developed countries. Recent studies reported that an increase in various hematological parameters such as mean platelet volume (MPV) was shown especially in rheumatismal mitral stenosis. In the present thesis study, we aimed to investigate the relationship of left atrial appendage thrombus formation with patient-related demographic characteristics and the drugs used, in addition to the hematological parameters. When demographic characteristics were compared, there was statistically significant difference between the two study groups in terms of presence of atrial fibrillation, age, warfarin use, acetylsalicylic acid use and diuretic use. In laboratory analysis, no statistically significant difference was observed other than neutrophil count between the groups. Transthoracic echocardiographic examination revealed that SEC rates were greater in the group with left atrial appendage thrombus formation, whereas there was no significant difference regarding the other parameters. In conclusion, although MPV, as one of the hematological parameters, had been shown to be significantly greater in former studies conducted on rheumatismal mitral stenosis and SEC (+) rheumatismal mitral stenosis upon making a comparison with their respective control groups, no other hematological parameter than neutrophil count was found to be statistically different in moderate/severe rheumatismal mitral stenosis patients with left atrial appendage thrombus formation compared with those mitral stenosis patients without left atrial appendage thrombus formation. Moreover, diuretic and acetylsalicylic acid use were shown not to exert a statistically significant effect on the prevention of left atrial thrombus formation. As compatible with the current literature, logistic regression analysis reinforced the premise that atrial fibrillation constitutes a risk factor in left atrial appendage thrombus formation, and warfarin use was statistically shown to reduce thrombus formation.